Wzorem Davos w Petersburgu doszło do spotkaniu rosyjskiego biznesu z rosyjską polityką w połączeniu z „sojusznikami” Rosji. Chińczyka też nie zabrakło, ale wystąpił online, co znacznie osłabiło wyraz wsparcia. Hi, hi, hi… Świat trochę nie chciał patrzeć na ten zlot oszołomów, ale warto zastanowić się nad konsekwencjami tej bifurkacji światowej ekonomii, bo raczej już o takim podziale możemy myśleć.

  Rosja nie ma wyjścia i idzie szybkimi krokami w stronę Chin. Chiny z kolei chyba nie spieszą się z ciepłym przyjęciem zwykłej „stacji benzynowej”, zwłaszcza że koszty dla Chin, wynikające z zachodnich sankcji, mogłyby być bardzo wysokie. Złożoność sytuacji jest więc ogromna, a należy do niej jeszcze dołożyć kwestie historycznych zatargów terytorialnych i dzisiejsze perspektywy zagospodarowania przez Chińczyków pustych terenów rosyjskich. Mrówcza praca Chińczyków jakoś nie pasuje do lenistwa i pijaństwa Rosjan. Te społeczeństwa buduje się na skrajnych wartościach, co musiałoby skończyć się totalną wojną, w której Rosja pewnie upadłaby na kolana z powodu samej przewagi liczebnej przeciwnika. Mam czasem wrażenie, że Chińczycy właśnie o wojnie z Rosją po prostu marzą, jak marzą o Tajwanie.

  Interesujące było w Petersburgu wystąpienie prezydenta Kazachstanu, który kilka razy „napluł Putinowi w twarz”. Pochwalił potęgę gospodarczą Chin i wskazał je jako wzór do naśladowania. Zanegował rosyjski imperializm i chęć podporządkowania Rosji suwerennych państw. Że on to przeżył? Hi, hi, hi… Niedawno komandosi rosyjscy pomagali mu utrzymać władzę, a tu taka „wdzięczność”.

  Wystąpienie Putina też rozczarowało, bo nie było w nim żadnego elementu zaskoczenia. Powtarzanie mitów już nie wystarczy. Car Putin powoli upada i czekamy na koniec imperium, którego jakieś zaklęcia na forum ekonomicznym nie powstrzymają.  

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s