Widzę i słyszę coraz więcej sygnałów, które wskazują na zmęczenie tematem Ukrainy najechanej przez zbrodniczy reżim Putina i tematem pomocy uchodźcom. Niestety. Naturalnym odruchem była pomoc i naturalnym odruchem jest zmęczenie pomagających.

  Putin nie ustępuje i teraz Zachód musi zdecydować o sankcjach, które uderzą z dużą siłą również w społeczeństwa zachodnie. Czy przy ukraińskim przesileniu takie decyzje są możliwe? Dotychczasowe sankcje nie działają, a nowe pewnie już nie wejdą, co znaczy chyba jedno: Putin zaczyna wygrywać. Militarnie rusza nowa ofensywa, natomiast politycznie zmęczony Zachód nie ma siły do odpowiednich działań.

  Przykre czasy mamy, bo mam wrażenie, że pomagamy w mordowaniu niewinnych ludzi. Świat już przespał wiele takich ludobójstw i nic się nie stało, więc jeszcze jedno niczego specjalnego nie wniesie do historii ludzkości. Może tylko nasze oczekiwania w dwudziestym pierwszym wieku były inne, zwłaszcza że wmawiano nam idealny koniec historii w postaci demokracji liberalnej. Hi, hi, hi… Niespodzianka. Żadnego końca historii nie było. Wrócił feudalizm i obok trwa w najlepsze również komunizm.

  Na Islandii wojny nie czuje się nawet w najmniejszym stopniu. Aktywni obywatele żyją jednym z największych przekrętów dekady, czyli oprotestowują demonstracjami pod parlamentem sprzedaż udziałów w Islandsbanki, natomiast mniej aktywni obywatele i rezydenci islandzcy spokojnie pracują, podróżują i odpoczywają, bo właśnie kończy się okres świąteczny (Wielkanoc i Pierwszy Dzień Lata) w którym łącznie było kilka dni wolnych świąt państwowych i można było je łatwo uzupełnić do dwóch tygodni wolnego. Sielanka. Hi, hi, hi…

  Na Islandii po kilku dniach poruszenia Ukrainą w lutym i na początku marca i kilku dni manewrów morskich, nastąpiło totalne przesilenie ukraińskie. Jedynie media jeszcze coś napiszą i powiedzą o Ukrainie, ale kto by na to zwracał uwagę.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s