Ostatnie doniesienia na temat zbrodni wojennych w ukraińskiej Buczy są tylko konsekwencją tego, o czym Rosjanie zdecydowali już dawno temu. Nie jest to problem lat, to jest problem wieków. Przykro jest o tym pisać, ale lepiej chyba będzie zlikwidować kilka milionów zbrodniarzy, niż doprowadzić do śmierci setek milionów niewinnych ludzi, bo tyle ludzi uśmiercą bomby atomowe Putina, jego wyznawców i odwet ze strony zaatakowanych państw.

  Za ostatnie wydarzenia przede wszystkim odpowiada „rosyjski umysł”. Jedni mogą mówić o „rosyjskiej duszy” i podziwiać jej złożoność, która stworzyła wspaniałe dzieł artystów w różnych dziedzinach sztuki, natomiast ja chcę zwrócić uwagę na „rosyjski umysł” i skutki jego istnienia. Kto nie poznał Rosjan, ten mnie nie zrozumie, ale kto miał kontakt bezpośredni z tymi ludźmi, szybko uzna za słuszne moje rozważania.

  Rosjanie od wieków żyli w ucisku nieznanym innym nacjom. Czy to byli chłopi, czy tak zwani bojarzy, to ucisk za pomocą knuta i buta był podobny. Rewolucja „proletariacka” nie zmieniła niczego poza hasłami i knut z butem dalej zarządzał rosyjskim społeczeństwem. I tak jest do dzisiaj. Władca Putin jest zarządcą życia wszystkich Rosjan – oligarchów, urzędników, artystów, żołnierzy i zwykłych ludzi. A ich umysł mówi tylko jedno: wykonasz polecenia albo umrzesz. Czasem doda ten umysł: pilnuj innych, to dostaniesz nagrodę.

  Rosjanom lżej robi się właśnie wtedy, kiedy podbijają w różny sposób inne narody i mogą sobie na nich poużywać. Dojeżdżani przez wieki już nie znają innego kształtu zbiorowości ludzkiej, a nawet kiedy zobaczą ten inny świat, to on dla nich jest tak słaby i godny pogardy, natomiast ich władza jest tak silna, że wybór ich umysłu może być tylko jeden. Rozterki „rosyjskiej duszy” są jedynie wypełniaczem czasu, kiedy Rosjanie piją i wyłączają na bardzo krótkie chwile „rosyjski umysł”. Tak. Piłem z płaczącymi Rosjanami, którzy płakali nad Rosją, ale … po każdej takiej chwili oglądali się za siebie. Hi, hi, hi…

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s