Od początku wojny na Ukrainie Chiny zachowują dziwny dystans do tych zdarzeń, co powoduje, że wielu ludzi od ostatecznej postawy chińskich polityków uzależnia wynik rosyjskich działań wojennych. Ciekawe.

  Ciekawe też jest samo użycie określenia – politycy – w odniesieniu do Chińczyków, którzy rządzą Chinami. Kogo można nazywać politykiem? No właśnie. Definicję może sobie każdy sprawdzić i próbować dociec, na ile klasyczne rozumienie polityki wywodzące się z Grecji jest do przyjęcia w Chinach. Nie chodzi nawet o samą demokrację w relacji z „dobrem wspólnym”, ale chodzi mi o przepaść cywilizacyjną i mentalność ludzi, które nas różnią. Patrzymy na siebie przez tę przepaść i zupełnie tracimy ze sobą kontakt.

  Islandię odwiedzają rocznie setki tysięcy Chińczyków. Często rozmawiamy o nich przy rodzinnych, niedzielnych obiadach i zawsze dochodzimy właśnie do tych różnic, które powodują między naszymi społecznościami taki dziwny dystans. Chińczycy wchodzą już w nasz krąg cywilizacyjny, natomiast my do ich cywilizacji jednak nie dołączamy. Chwilowe fascynacje Zachodu filozofią chińską czy chińskimi sztukami walki nie miały zbyt wiele wspólnego z życiem Chińczyków i całe w tym szczęście. Hi, hi, hi… Chińczycy za to toną w fascynacjach naszym stylem życia, posiadaniem naszych zabawek, podróżowaniem i chyba też wolnością rozumianą w sposób zachodni.

  I co wobec powyższego? Na jak długo chińscy dyktatorzy zatrzymają społeczeństwo biegnące na Zachód? Na ile Putin może dogadać się z tymi oprawcami? Co z tych złożonych procesów chińskich i wojennych wyniknie w najbliższej przyszłości? Nie wiem, ale chińskie kombinacje do światowej wojny zupełnie mi nie pasują, natomiast Putinowi, mam wrażenie, Chińczycy wydają się być wojennym sojusznikiem. Hi, hi, hi… Głupi Rusek. Hi, hi, hi…

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s