Kiedyś słyszałem, że tylko krowa nie zmienia poglądów i całe życie zajada ze smakiem trawę. Z całą pewnością krowa jest najbardziej konserwatywną istotą ze znanych mi obok polityków Konfederacji. Hi, hi, hi … No cóż! Śmieszne to już nie jest, bo poziom szczepień w Polsce i związana z nim liczba zmarłych Polaków powinny raczej skłaniać do łez.

  Normalni i zdrowi psychicznie ludzie chcą w każdy możliwy sposób zapobiegać śmierci własnej i innych ludzi. Kim zatem są ci, którzy te sposoby podważają i nie proponują nic w zamian? Nie wiem. Każdy przypadek pewnie powinien być rozpatrywany indywidualnie, ale wydaje mi się ostatnio po wielu rozmowach z przeciwnikami szczepień czy „sanitaryzmu”, że wszystkich łączy jakiś rodzaj spiskowego lęku przed nowymi technologiami, których nie rozumieją.

  Nauka pozwoliła człowiekowi masowo przemieszczać się z szybkościami, o których jeszcze dwieście lat temu nawet nie śnił. Wielu ludzi przy tym przemieszczaniu ginie do dzisiaj. Czy to jest powód do unikania tych technologicznych osiągnięć? Nie. Nauka po prostu musi udoskonalać te technologie i zabezpieczać ludzi przed ich negatywnymi skutkami. Podobnie jest z najnowszymi technologiami szczepionek. Statystyczne ich efekty są pozytywne, a błędy niektórych naukowców przy początkowej, zbyt euforycznej ocenie szczepionek nie mogą przecież posłużyć do ich odrzucenia. Szczepionki na pewno działają i na pewno powinny być udoskonalane.

  Konserwatyzm nie może zatrzymywać nauki. Konserwatyzm nie może opierać się na populistycznym manipulowaniu ludźmi. Konserwatyzm nie może opierać się na kłamstwach. Jeśli lider najbardziej konserwatywnej partii w Polsce twierdzi, że jego partia nigdy nie przejmie władzy tylko dlatego, że kobiety mają prawa wyborcze, to czas przesunąć lidera na emeryturę. Hi, hi, hi … Sto lat minęło od zmiany naukowego podejścia do kobiet. I może nowi liderzy Konfederacji poprowadzą partię do rządów, które Polsce są bardzo potrzebne, ale bez czepiania się kobiet, szczepionek, boga i Ordo Iuris. Hi, hi, hi …

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s