Sprawa działki Morawieckiego pokazała idealnie schemat polskiego „załatwiania” spraw i tworzenia „układów otwartych”, które ułatwiają kariery, dają coraz wyższą pozycję społeczną i przede wszystkim dają pieniądze ludziom do nich wchodzącym. Czas płynie, a ludzie są w układzie.

  Zmieniają się barwy polityczne, zmieniają się hasła i ideologie, ale nie zmienia się „układ polskich załatwiaczy”. Jeśli komuś się wydawało w 2015 roku, że PiS spełni oczekiwania Polaków i zacznie walkę z tym układem, to już w tygodniu po wyborach usłyszał, że pan Morawiecki będzie stał na straży największych inwestycji układu i tak naprawdę to nikt nie chce niczego zmieniać. Morawiecki dostał wcześniej odpowiednia dawkę pieniędzy z pensji prezesa banku i dalej musi sobie radzić w polityce, działając, oczywiście, dla układu. Układ go wypromował, uposażył i o niego dba. Najlepiej wiedział o tym nieżyjący już tata premiera, który tłumaczył w 2015 roku jesienią Pawłowi Kukizowi swoje poparcie dla PiS tym, że jego syn będzie wkrótce premierem. Taki to jest układ.

  Przypuszczam na podstawie mojej dzisiejszej wiedzy o tych powiązaniach i uwikłaniach, że Morawieccy nie dostana faktycznie tej kasy ze sprzedaży działki, bo byli w tej sprawie jedynie podstawieni na właścicieli. Nie dostaną faktycznie, ale w miejsce tych środków wprowadzą własne, niejawne dochody z innych źródeł. Kasa formalnie się zgodzi i wszyscy będą zadowoleni. Tak właśnie działa układ.

  Problemem jest tylko wyjście z tego układu. No cóż. Ludzie dostają zawałów, udarów, nowotworów etc.. Rozsądni z takich układów nigdy nie wychodzą, co najwyżej mogą zostać wyniesieni.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s