Spotkanie „europejskich przyjaciół Putina” w Warszawie było chyba najlepszym dowodem na całkowite oderwanie Kaczyńskiego od rzeczywistości. W Polsce szaleje pandemia i służba zdrowia umiera razem ze swoimi pacjentami, a Wielki Błazen z Żoliborza paktuje przeciwko wyimaginowanej „czwartej rzeszy niemieckiej”.

  Populiści żerują najczęściej na nieporadności rządzących. Polska jest fenomenem w skali świata (może porównywalnym z Rosją), bo polscy populiści rządzą i żerują na błędach opozycji, która wcześniej rządziła, ale właśnie z powodu jej błędów wyborcy zdecydowali o zmianie władz. Wygląda zatem na to, że Polacy bardzo wolno myślą i reagują albo nie chcą przyznać się nawet przed sobą, że popełnili wyborczy błąd. Może podobnie było z Hitlerem i Niemcami, kiedy już nie było możliwości zmiany władz w drodze wyborów. Czy już doszliśmy do tej fazy rządów? Czy jeszcze potrzebne są wyborcze manipulacje i oszustwa?

  W demokracji zawsze jest zagrożenie populizmem, bo większość demokratyczna nie myśli o prawie, ideach czy zasadach. Większość myśli o swoich podstawowych potrzebach i zagwarantowanie tych potrzeb oraz jakiekolwiek kroki polityczne w kierunku ich realizacji dadzą co pewien czas władzę ludziom łamiącym prawo, bezideowym i pozbawionym zasad. Przypadek zdecyduje o tym, czy władza trafi w ręce nazistów, komunistów czy faszystów. Tak. I w tym celu w konstytucjach montuje się bezpieczniki w postaci większości potrzebnej do zmian podstawowych praw. I w tym celu w Polsce miał działać Trybunał Konstytucyjny. I w tym celu władza sądownicza ma być niezależna.

  Na szczęście spotkanie w Warszawie udowodniło też jeszcze jedno: liczebność tej jawnej agentury Putina jest niewielka. Starali się bardzo i nie wyszło. Tajna agentura Putina w biznesie niemieckim zwyciężyła. Hi, hi, hi … A Putin pęka ze śmiechu, bo i tak mówi się tylko o nim.

  Piotr Tomski   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s