Pojawiło się podstawowe pytanie wobec odejścia migrantów z granicy: dlaczego? Czy pomogły armatki wodne i ewentualne zbiorowe przeziębienie? Czy może rozmowy przywódców europejskich? Ja nie mam pojęcia. Hi, hi, hi …

  Nie wiem, ile jeszcze można udawać, że polityka polskiego rządu w sprawie imigrantów na polsko-białoruskiej granicy jest właściwa, skuteczna i prowadzi do jakiegoś racjonalnego rozwiązania. Budowa muru jako panaceum na nieszczelność granicy jest dowodem kompletnego odjazdu władz. Nigdzie nie pomogły takie zabezpieczenia i nie zapobiegły ruchom migracyjnym, które po prostu przystosowują się do nowych warunków i taki mur z łatwością pokonają, ponosząc ewentualnie jakieś większe ryzyko czy wysiłek.

  Koszty tego, co robi i planuje polski rząd w związku z tą sytuacją, są tak wysokie, że Polacy powinni szybko rozpocząć obywatelskie działania zapobiegawcze. Procedury postępowania z migrantami muszą być stosowane i przy ich przyspieszeniu będą o wiele tańsze od samego muru. Jeśli nawet opłacimy loty tych ludzi do krajów pochodzenia, to wydamy na to kilka milionów w sakli roku, natomiast mur i jego obsługa będzie kosztował wiele miliardów złotych. Polska musi tylko działać szybko i w majestacie prawa.

  Rozumiem, że polskie władze nie chcą rozmawiać z Łukaszenką, bo go nie uznają. I co z tego wynika? Nic. Jeśli nie uznajemy Łukaszenki, to już powinny być złożone odpowiednie zawiadomienia do trybunału w Hadze. Czy polski rząd i cała Europa nie stoi przypadkiem w jakimś rozkroku? Dogadanie się z dyktatorem było konieczne, jeśli pozwalamy mu spokojnie robić interesy z całym światem. Było również konieczne, bo zimy nikt by nie przeżył.

 Co będzie dalej? Rząd straci resztki sondażowej przewagi i upadnie. Hi, hi, hi … Wielki Guru z Żoliborza straci resztki sił i przyjdzie wolność.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s