Skarga złożona przez mecenasa Giertycha do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze jest bardzo słusznym rozwiązaniem problemu polskiego bezprawia. Niestety, z różnych powodów polskie sądownictwo nie zajmie się politycznymi prześladowaniami w wykonaniu pana Ziobry i pana Święczkowskiego, a zatem skarga jest jedyną drogą do wymierzenia sprawiedliwości.

  Pierwszym problemem w tej sprawie jest kwestia wystąpienia Polski z ratyfikowanych umów będących podstawą do działania trybunału karnego. Rząd może to zrobić błyskawicznie, jeśli trybunał zacznie rozpatrywać sprawę urzędujących ministrów. Nie wiem, jakie skutki prawne to wystąpienie by rodziło, ale USA i Izrael nigdy nie ratyfikowały tych umów, natomiast Rosja i Chiny nigdy ich nie podpisały. Tak że … Hi, hi, hi …

  Drugim problemem dla mnie jest definicja prześladowań politycznych w przypadku odpowiedzialności międzynarodowej. Jaka musi być skala tych działań, żeby uznać je za zbrodnię? Nie wiem, jakie było orzecznictwo w sprawach podobnych? Czy w ogóle były sprawy podobne? Czy trybunał będzie po prostu „wyrąbywał” postępowaniem w tej sprawie swoje kompetencje na wzór orzecznictwa TSUE? Jest to bardzo ciekawy problem, który pewnie z upływem czasu się bardziej określi.

  Pomysł mecenasa jest bardzo ciekawy, ale ja rozszerzyłbym go o prześladowania na tle religijnym. PiS w osobach Kaczyńskiego i na przykład Przyłębskiej dopuścił się prześladowań na tle religijnym w stosunku do kobiet, które nie uznają katolickiej definicji powstania życia w chwili poczęcia. Nauka nie stosuje takich definicji i tym samym prawo ma charakter stricte religijny. Wiem, że Pan Giertych jest gorliwym katolikiem, ale jest też prawnikiem i powinien takie problemy podnosić przy okazji masowych prześladowań w Polsce.

  W każdym razie trzymam kciuki za proces i wsadzenie do więzienia całej grupy tych zbrodniarzy.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s