Dzisiaj ukazał się tekst na portalu Stundin, w którym podano wiele informacji na temat zależności finansowych tak zwanych „wolnych mediów” islandzkich. Okazało się przede wszystkim, że z wyjątkiem wydawcy „Stundina” i małego wydawnictwa z Akureyri, wydawcy na Islandii ponoszą gigantyczne straty, które pokrywają ich właściciele i państwo.

  Kto płaci, ten wymaga. „Stundin” utrzymuje się głównie z opłat za subskrypcje i jest dzięki temu zupełnie niezależny w pracy redakcyjnej, a nawet musi publikować informacje, które zainteresują coraz więcej czytelników. Napiszę szczerze, że uznaję „Stundin” za jedyne, wiarygodne źródło wiadomości na Islandii.

  Polacy narzekają na propagandę w pisowskich mediach, ale w Polsce przynajmniej sprawa jest jasna, natomiast na Islandii problem jest złożony, bo propaganda sączy się kilkoma strumyczkami i jest naprawdę dobrze kamuflowana. Uwikłanie dziennikarzy na Islandii jest bardzo skuteczne, bo alternatywą dla „niewolniczej” publikacji jest totalne bezrobocie. Dwa lata można przetrwać na zasiłku dla bezrobotnych, ale później pozostaje tylko fizyczna praca z najniższym uposażeniem, ponieważ w tak małej społeczności wszyscy pracodawcy się dobrze znają i sprawnie współpracują.

  Współczuję w sumie Islandczykom, że muszą żyć w świecie medialnej fikcji i kreacji. Podstawowym prawem człowieka jest przecież prawo do informacji. Ostatnio nawet spotkałem się z oczekiwaniem rozwinięcia tego prawa na prawo do prawdy, co zmuszałoby media do większej gorliwości w zwalczaniu tak zwanych fake news’ów, ale rzeczywistość jest przerażająca na całym świecie i od pobożnych życzeń wszelkich obrońców praw człowieka odstaje o lata świetlne.

  Nasi przodkowie nie po to wypracowali komunikację słowami i później pismo, żeby przekazywać prawdę. Hi, hi, hi …

  Jan Woliński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s