Polska służba zdrowia nie powinna różnić się od swoich odpowiedniczek w Unii Europejskiej czy w innych, cywilizowanych częściach świata. Wszyscy chyba od prawa do lewa zgodzą się z powyższym stwierdzeniem.

  Skoro zgodziliśmy się w kwestii celu dla polskiej służby zdrowia, to powinniśmy mieć również zgodność przy drugim stwierdzeniu: musimy szybko zmienić polską służbę zdrowia. Zgoda zapewne co do zmiany jest, tyle że tu już pojawi się milion albo nawet kilka milionów pomysłów na szczegółowe rozwiązania problemu. Dlatego właśnie leczenie polskiej służby zdrowia jest tak trudne.

  Wiele razy pisałem o nieracjonalnym systemie finansowania przychodni rodzinnych w relacji do pozostałych segmentów służby zdrowia. Wiele razy pisałem o wprowadzeniu podstawowej zasady funkcjonowania służby zdrowia, która musi polegać na płaceniu za usługę. Przyszła pandemia i moje pisanie o polskiej służbie zdrowia stało się po prostu śmieszne. Lekarze rodzinni znowu dostali kasę, bo udzielili przecież wspaniałych porad telefonicznych i wystawili wiele recept przez okna, natomiast płacenie za usługi w pandemii rzeczywiście wspaniale zastosowało się do jednej i jedynej choroby, pozostawiwszy leczenie pozostałych chorób panu bogu albo diabłu – ewentualnie prywatnemu sektorowi, który działał w pandemii doskonale i bez zbędnych ograniczeń.    

  Pandemiczne zawieszenie, w którym dzisiaj jest polska służba zdrowia, idąc tokiem rozumowania niektórych rozsądnych polityków, powinno zawiesić zarządzających nią łobuzów. Definitywnie. Jeśli dłużej będziemy tolerować błędy rządzących, to wkrótce będzie umierało milion Polaków rocznie bez dostępu do szpitali. Czy na pewno tego chcemy?

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s