Historia jest chyba najlepszą nauczycielką ludzkości, tyle że ludzkość jest wybitnie tępą uczennicą. Hi, hi, hi … W życiu zresztą nie chodzi o to, żeby na wzór szkolny coś wiedzieć, ale żeby z tej wiedzy korzystać. I to już jest problem polityczny.

  Populizm opiera się o przekonanie wyborców, że populistyczni politycy są dla nich jedynym, właściwym wyborem, a ich program służy wyłącznie dla dobra wyborców. Populiści łączą w sobie ideowe założenia różnych stron tradycyjnej prawicy i lewicy, żeby tylko osiągnąć zwycięstwo wyborcze i utrzymać władzę. Analizy teoretyczne zresztą nie mają tu większego znaczenia, bo jaki jest koń, każdy widzi, a głębsza wiedza o populizmie nie jest do niczego potrzebna. Populizm jest po prostu politycznym złem wcielonym.

  Gdyby przeciętny wyborca był na tyle wykształcony, żeby rozpoznać populistę, to wszyscy byliby bezpieczni. Niestety, przeciętny wyborca niewiele wie o polityce i oddaje głos na hasła, które poruszają go emocjonalnie i w jego horyzoncie myślowym generują dla niego zyski materialne albo (jeśli jest osobą religijną) metafizyczne. Jeżeli pojawi się wiara polityczna u tego przeciętnego wyborcy, to czasem do śmierci nie zmieni już zdania. Zło wcielone zdobędzie dozgonne „mięso armatnie”.

  Populizm prawie zawsze przechodzi błyskawicznie w dyktaturę, chyba że w porę i zaskakująco straci stery władzy, jak stało się ostatnio w USA. W Polsce obawiam się najgorszego, czyli myślę, że jest już za późno na normalne odsunięcie PiS od władzy. Polski populizm okrzepł i zdobył na tyle dużo wyznawców powiązanych dodatkowo z religią katolicką, że może przejść w dyktaturę. To byłby początek końca PiS. Dyktatury nie żyją we współczesnym świecie długo, chociaż dla dotkniętych nimi narodów są kosztowne. Polacy nie przelali krwi, kiedy upadała „komuna”, to musieliby ją przelać przy pożegnaniu z PiS.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s