Wojna o TVN wkracza w decydującą fazę, a wszyscy jej uczestnicy tracą rozsądek i zaczynają mówić o zjawiskach, które się wykluczają. Mam wrażenie, że Arystoteles w tej wojnie zastanawiałby się tylko nad jednym: jak ci ludzie mogą w ogóle istnieć? Hi, hi, hi …

  Zacznę od pierwszych sprzeczności. Wolność wypowiedzi nie istnieje, kiedy za tę wypowiedź się płaci. Wolność wypowiedzi nie istnieje, kiedy ta wypowiedź ma przynosić zyski. Wolność wypowiedzi nie istnieje, kiedy ma się podobać odbiorcy. Trudno po powyższych uwagach te lamenty nad wolnością mediów traktować poważnie, jeśli wolność wypowiedzi nie istnieje.

  Weźmy teraz drugie sprzeczności. Władza nie chce wpływać na media, ale je koncesjonuje w sposób nietransparentny. Władza nie chce wpływać na media, ale chce wpływać na stosunki własnościowe w mediach. Władza nie chce wpływać na media, ale bezpośrednio wpływa na obsadę personalną w redakcjach uwikłanych w związki z władzą.

  Etyka dziennikarska nakazuje walkę z władzą o TVN i ja to doskonale rozumiem, tyle że należałoby to robić na płaszczyźnie prawdy i wyłącznie prawdy. Należy na każdym kroku podkreślać, że PiS po prostu dąży do przejęcia nieprzychylnego tej partii medium, na co nie ma zgody w cywilizowanym społeczeństwie. I tyle. I aż tyle. Nie plączmy do tego haseł, które zakłamują rzeczywistość.

  Jako człowiek żyjący mediami islandzkimi muszę wtrącić trochę z mojego podwórka. Otóż z całej gamy islandzkich mediów dla mnie wiarygodne i niezależne są jedynie dwa (jedna stacja telewizyjna i jeden portal z papierowym dwutygodnikiem) natomiast pozostałe stanowią jedną, wielką, sprzedajną masę. Hi, hi, hi … Ale o szczegółach przy innej okazji. W każdym razie wielu Polakom TVN jest bardzo potrzebny i musi pozostać w formie obecnej.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s