Poznałem w moim życie bardzo wielu policjantów, z którymi miałem różne „przygody”. Miałem prawdziwych przyjaciół w policji, ale przede wszystkim miałem zajadłych wrogów, z którymi toczyłem otwarte wojny. Udało mi się załatwić kilku policjantom wydalenie ze służby lub emeryturę. Wszystko jednak odbywało się w cywilizowany sposób i, co jest najważniejsze, nigdy żaden policjant nie użył wobec mnie siły, a ja nigdy nie przekroczyłem właściwych norm w relacjach z nimi.

  Nie rozumiem dlatego wydarzeń z ostatnich dni w Lubinie. Czy policjanci aż tak się zmienili? Czy policjanci zeszli do poziomu przestępców? Rozumiem, że można poddać się emocjom i popełnić jakiś błąd, ale policjant powinien reagować natychmiast na taki błąd. Proces szkolenia i odpowiednia selekcja szkolonych ludzi powinny zagwarantować to, że na polskie ulice wyjdą tylko odpowiedzialni policjanci.

  Obawiam się teraz eskalacji działania z każdej strony ewentualnych starć na ulicy. Policjanci nie mają przecież monopolu na broń, środki chemiczne i gotowość do użycia brutalnej siły. Dla zdesperowanych wariatów wystarczy zresztą kilka butelek z benzyną albo kwasem, żeby pojawiły się ofiary śmiertelne. Kto za to odpowie? Mieliśmy już przykłady z Francji czy USA, które przyniosły kataklizm.

  Pamiętam obraz policjanta z pałką teleskopową na protestach kobiet. Używając takiej pałki w tłumie, funkcjonariusz musiał chyba brać pod uwagę przypadkowe uderzenie w skroń kogoś protestującego. Czy może to był debil bez wyobraźni? Tak. Uważam, że tacy debile powinni być szybko ujawniani i pozbawiani policyjnych legitymacji. Ten amok policyjny musi się skończyć.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s