Wspomnienie tym razem pokażę, które jest bardzo aktualne, bo przecież na Islandii zbliżają się wybory parlamentarne, które znowu wygra Partia Niepodległości. Hi, hi, hi …

  Islandia była jednym z pierwszych krajów na świecie, które wprowadziły kwoty połowowe dla swoich rybaków. Podstawowym celem była ochrona łowisk, które stawały się coraz mniej liczne. Nikt jednak nie przewidział, do czego te kwoty w systemie tak feudalnym doprowadzą, bo zakładanego celu wcale nie zrealizowały.

  Islandia stosuje bardzo swobodny system kwot połowowych. Kwoty można sprzedawać, wynajmować i generalnie zarabiać na nich bez wysiłku łowienia ryb czy utrzymywania własnej łodzi. Kiedyś kwoty zostały rozdzielone i „amen w pacierzu”, jak mawiali starzy Polacy. Kiedyś ten system na pewno był sprawiedliwy, ale dzisiaj można go nazwać zwykłą patologią, bo z rzeczywistością nie ma on nic wspólnego. Brak jego weryfikacji prowadzi do wielu nadużyć, na których traci społeczeństwo, a zarabiają uprzywilejowane jednostki i duże firmy połowowe. Uprzywilejowane jednostki zostawiają państwu islandzkiemu grosze, bo skuteczność tego państwa wobec bogatych jest zerowa. Duże firmy nie zostawiają nawet grosza na Islandii, o czym doskonale uświadomiły nas publikacje WikiLeaks i Stundina w sprawie … „namibijskiej”. Hi, hi, hi … Sednem tej sprawy były zresztą kwoty połowowe odkupione w Namibii i Angoli przez spółki powiązane własnościowo z islandzką firmą Samherji.

  Kiedy tylko rozpoczyna się dyskusja polityczna na temat kwot na Islandii, to wielki układ z Partią Niepodległości i panem Bjarnim Benediktssonem (obecnie minister finansów) na czele rozbije każdy dobry pomysł na zakończenie tej farsy. No cóż! Spadkobiercy kwot jako panowie feudalni rządzą tym feudalnym rajem dla swoich. Hi, hi, hi … Wkrótce nie będą mieli ryb w oceanie i sprawa sama się zakończy. Hi, hi, hi … Na szczęście wielu młodych Islandczyków widzi ten problem nieuczciwego podziału kwot połowowych.

  Piotr Tomski 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s