Islandia jest stosunkowo młodym państwem i skromnie zaludnionym, ale za to powszechnie znanym i technologicznie zaawansowanym. Jeśli popatrzymy na liczbę samochodów elektrycznych i liczbę miejsc do ich darmowego ładowania, to nie wiem, czy jest wyżej rozwinięty kraj na globie. No właśnie. Ten rozwój kosztuje ogromne pieniądze.

  Nie chcę tu analizować struktury dochodów Islandii czy wpływu zmian na Ziemi na perspektywy rozwoju tego państwa. Turystyka powoli zastępuje rybołówstwo na pierwszym miejscu finansowych wpływów do kasy państwowej i dobrze, bo ryby odchodzą w przeszłość, a ludzi jest coraz więcej. Hi, hi, hi … Nie wiem tylko, co eksperyment pandemiczny w tej sytuacji wniesie do rozwoju Islandii? Mam nadzieję, że po chwilowej rozterce świat wróci na normalne tory życia, bo w przypadku przeciwnym Islandia zginie.

  Sprawa najgłośniejszej, islandzkiej afery korupcyjnej w historii ludzkości pokazała, że Islandia straciła kontrolę nad islandzkim biznesem. Afera islandzkich banków z 2008 roku była tylko preludium do wyprowadzenia kasy tego państwa poza granicę. Od 2008 roku największe firmy islandzkie programowo realizują zyski zagranicą, natomiast w kraju z założenia zostają ochłapy, które najczęściej pochodzą z podatków od wynagrodzeń niektórych pracowników. Ryby przy tym coraz trudniej znaleźć w oceanie i jest ich coraz mniej. Koszt realizacji kwot połowów na Islandii rośnie, a dochód spada na rzecz spółek-córek w rajach podatkowych. Hodowlę łososia lekką ręką oddano Norwegom za niskopłatne koncesje.

  Na Islandię przylatuje podobno czterdzieści samolotów z turystami na dobę. Brakuje rąk do pracy w hotelach i restauracjach. W ciągu miesiąca wszyscy zapomnieli o pandemii i ograniczeniach. Delty i lambdy są gdzieś bardzo daleko stąd, natomiast gróźb głównego epidemiologa już chyba nikt nie słucha. Aha! Żeby nie było! Siedemdziesiąt procent z nas się zaszczepiło na Islandii. Hi, hi, hi … Do przodu Islandio! Do następnej ściany. Hi, hi, hi …

  Piotr Tomski 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s