Spotkanie G7 dowiodło, że współpraca między bogatymi jest pozorna, ale dla biednych jest i tak na świecie coraz mniej przestrzeni. Nie oszukujmy się zatem, że Polska i Polacy mają dla kogokolwiek większe znaczenie niż przeciętny dostawca siły roboczej oraz miejsce do wykonania dosłownie najbrudniejszych robót.

  Świat od zawsze funkcjonuje według pewnych reguł i żadne demokracje czy gwarantowane prawa człowieka tego nie zmienią, bo zarządzający nim wprowadzają wszędzie pewne elementy feudalnego nacisku, które z demokracją i prawami człowieka nie mają nic wspólnego. Weźmy za przykład produkcję procesorów komputerowych, które w tej chwili determinują w dużym stopniu rozwój poszczególnych państw. Kiedy już Chinom wydawało się pewne, że wygrają wyścig gospodarczy z USA, to właśnie zatrzymanie dostaw procesorów w ramach poza prawnych decyzji tę wygraną zatrzymało na najbliższe lata. Podobnie było wcześniej z systemem międzynarodowych rozliczeń bankowych, który wstrzymał Chińczyków w budowie własnego systemu finansowego.

  Pandemia, jak każdy kryzys, pokazała wyraźnie wszystkie feudalne punkty w dzisiejszym zarządzaniu Ziemią. Hi, hi, hi … A dla zachowania pozorów Biden i Macron domagają się zawieszenia patentów na produkcje szczepionek. Ludzcy panowie. Znieśliby pewnie patenty, ale być może urządzenia albo półprodukty byłyby możliwe do nabycia tylko w określonych firmach. Tak niedawno zadziałał wspomniany wyżej rynek procesorów, w którym patenty są dostępne, ale urządzenia do ich produkcji i pewne, najważniejsze półprodukty już są ściśle strzeżone przez USA i Koreę Południową.

  Od kiedy człowiek zaczął gromadzić koraliki i rozdzielać Ziemię po kawałku między poszczególnych przedstawicieli swojego gatunku, świat poddał się absurdalnym i nienaturalnym zasadom. Nie zmienimy tego dzisiaj czy jutro, bo chęć posiadania stała się dla człowieka ważniejsza od samego życia.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s