Kiedy dzisiaj przeczytałem o nowej sprawie odszkodowawczej przeciwko Polsce, to po prostu ręce mim opadły. Polacy będą teraz ciężko pracować na odszkodowanie dla Australijczyków, bo rząd PiS kolejny raz nie potrafił załatwić problemu na drodze negocjacji i kompromisów.

  Przypomniałem sobie sprawy PZU i PKO SA. W mistrzowski sposób wyprowadzono na Zachód kilkanaście miliardów złotych, a ile przy tym zarobili znajomi królika, to tylko królik wie. Hi, hi, hi … Polska zapłaci każdemu, ile zażąda. Polska to taka dojna krowa na wolnym pastwisku, która stoi i merda ogonem, kiedy każdy sobie z niej mleczko doi, ale nikt o nią nie dba.

  Płaci polskie państwo, płacą polskie firmy i płacą obywatele. Gdybyśmy zrobili bilans tych wyprowadzanych z Polski pieniędzy i uwzględnili wszystkie wpływy do Polski, to wynik mógłby zaskoczyć wszystkich i zdziwilibyśmy się na koniec, ile Polski nie jest już polskie po tych bilansach. Przyzwyczajono nas do własności i kapitału obcego w Polsce, ale tak naprawdę nikt tego nie podlicza i nie opisuje. Odezwą się za to w tym względzie wszyscy obrońcy wolnego rynku i wyjdę na socjalistę albo komunistę, co jest jeszcze gorsze, a nie znajdę nikogo, kto realnie i poważnie chciałby rozmawiać o odwróceniu proporcji i dokładnej kontroli w Polsce przepływów finansowych z zagranicą.

  Co powinniśmy w Polsce zrobić? Zmienić władzę i ją zredukować. Wybory do parlamentu wolne od partii i metod liczenia proporcjonalnego, może z „jowami”. Zatrudnić młodych fachowców do cywilnej służby już na szczeblu wysokich urzędników ministerialnych. Spółki skarbu państwa zrestrukturyzować i wprowadzić w nich z konkursu jednoosobowy zarząd bez rad nadzorczych. Oderwać prokuraturę od polityki z wybieralnym w powszechnych wyborach naczelnym prokuratorem bez żadnych, partyjnych powiązań. Podobnie postąpić z sądami i ich prezesami od najwyższego do powiatowych – powszechne wybory. Karać za niekompetencję urzędników. Proste? I nierealne. Hi, hi, hi … Zostanie nam ino sznur.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s