W majestacie międzynarodowego prawa Polacy dostali po mordzie i nie mogą się z tym pogodzić, a do tego nie mogą nic skutecznego zrobić. Niestety. Współczesny świat należy do roztropnych i silnych, co zresztą trwa od setek tysięcy lat rozwoju ludzkości. Hi, hi, hi …

  Prawo nie jest celem samym w sobie. Prawo jest wyłącznie narzędziem do realizacji celów lub ochrony celów już osiągniętych. Jeśli tego nie rozumiemy jako zbiorowość, to właśnie jako ta zbiorowość nie utrzymamy odrębnego bytu. Straciliśmy tę samodzielność jakieś trzysta lat temu i nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek ją odzyskamy, wierząc w zapisy prawne, deklaracje i umowy. Świat tak nie działa. Systemy wyobrażone nigdy nie przejmą pełnej kontroli na materią, chociaż pozory mogą wskazywać na inny układ. Hi, hi, hi … Polecam znowu tryptyk Harariego dla myślących.

  Czechy i Białoruś okazały się państwami zdolnymi do osiągania przede wszystkim celów symbolicznych i chwała im za to. Jako polski patrioty będę, oczywiście, wspierał każde działanie skierowane przeciw nim, ale mogę przy tym zazdrościć obywatelom tych państw, że mają myślących polityków.

  Nie wiem, jak rozwiną się sprawy polskiej kopalni czy zatrzymanego, białoruskiego opozycjonisty, ale wizerunek naszego kraju bardzo ucierpiał. Może teraz należy porzucić walkę o zakaz aborcji dla Polek w Czechach czy przestać prowadzić antyrządową propagandę wobec Białorusi rękami samych Białorusinów, a zająć się twardą i realną polityką wobec tych państw.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s