Uczą nas w od przedszkola, że Śląsk jest integralną częścią Polski. Powstania śląskie mają być dowodem koronnym w tej sprawie i podważyć wiarygodność plebiscytów po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Po stu latach zasłużyliśmy na zwykłą prawdę i odłożenie legend na półki razem z bajkami? No właśnie. Po stu latach to już nie są insurekcje, to są śląskie rezurekcje. Hi, hi, hi … Z martwych powstał polski naród na Śląsku.

  Druga wojna światowa przeniosła Śląsk do Polski i pewnie już tak zostanie na dłużej, chyba że integracja europejska zlikwiduje państwa narodowe na rzecz jednolitej Unii regionów. Nie wiem, czy to jest kierunek realny, czy może Unia się zdezintegruje? Zobaczymy. W każdym razie polskość Śląska po 1945 roku była uznana przez cały świat, tyle że Polska była wtedy radziecka, natomiast Ślązacy byli praktycznie traktowani na równi z Niemcami i często wywożeni na przymusowe roboty do rosyjskich albo ukraińskich kopalń. Taka była druga, polska rezurekcja Ślązaków.

  Trzecia rezurekcja właśnie się zbliża. Zamykają kopalnie. Będzie głodno i chłodno. Od kilku lat zresztą zasypują Polskę rosyjskim węglem, a polski sobie leży na Śląsku i czeka na rezurekcje. Huty może też wkrótce zamkną, bo opłaty za emisje CO2 podnoszą koszty ich funkcjonowania poza granicę opłacalności.

  Prezydent Duda mówił jeszcze niedawno o dwustuletnich zasobach węgla kamiennego w Polsce. Dzisiaj Ślązakom proponuje rezurekcje. Brawo.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s