Na początku drugiej połowy dwudziestego wieku ludzkość stanęła przed dwoma porządkami społecznymi, które w sposób skrajny poprzez ideologię i przede wszystkim propagandę miały ostatecznie zagospodarować wszystkich. Dla dodania śmieszności sprawie, to oba te systemy podkreślały wagę wolności, równości i braterstwa, różniąc się jedynie metodami ich stosowania.

  Ekonomia zdecydowała w ciągu kilkudziesięciu lat, że został z małymi wyjątkami jeden porządek społeczny na całym świecie. I znowu wolność, równość i braterstwo są omawiane wszędzie jako podstawowe prawa człowieka, o które trzeba dbać z całych sił. Kto jeszcze dzisiaj może wierzyć w te dyskusje? Po upadku stosowanego socjalizmu, po wypaleniu się wolnego rynku i po ujawnieniu milionów przekrętów politycznych, medialnych czy biznesowych nie da się powszechnie wciskać ludziom ideologicznego kitu. No właśnie.

  Kit nabrał więc innego charakteru. Zagospodarowanie ludzkości weszło na inny poziom i dotyczy teraz zagrożeń życia. Najpierw była to wojna z terroryzmem. Później pojawiła się wojna ze zmianami klimatycznymi. Dzisiaj jest to wojna z wirusem. Wszystkie te zagrożenia mają jeden wspólny czynnik: wprowadzanie nowych ograniczeń formalno-prawnych. Ludzie muszą się dostosować do nowych warunków albo nie ma dla nich miejsca w społeczeństwie.

Służby wszystkich państw świata dostają szczególne uprawnienia, na podstawie których mogą z przeciętnym obywatelem zrobić wszystko i tak naprawdę nie można temu stawiać oporu.

  Pandemia nie skończy się nigdy, jak wojna z terroryzmem i wojna o klimat trwają w najlepsze. Przykro jest to pisać, ale jesteśmy tak głupi i naiwni, że być może zasłużyliśmy sobie na wyginięcie. Hi, hi, hi …

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s