Konfederaci popełnili w ubiegłym roku bardzo poważny błąd, kiedy poparli sprawę zakazu aborcji nieuleczalnie chorych płodów. Ludzie wolni nie mogą w żaden sposób przyczyniać się do limitowania wolności. Prawo powinno być tak konstruowane, żeby zniewalać najmniejszą, niezbędną liczbę ludzi złych, którzy krzywdzą innych bez uzasadnienia. Każde, nowe prawo, które powiększa zakres pozbawiania ludzi wolności, jest złem.

  Zastanawiam się ostatnio nad pewnym problemem filozoficznym, który ma przełożenie na systemy prawne chyba wszystkich państw, ale tak naprawdę we współczesnym świecie staje się coraz bardziej zindywidualizowanym i raczej deklaratywnym elementem naszej egzystencji. Chodzi mianowicie o opiekę człowieka nad człowiekiem. Czy konieczność opieki jednego człowieka nad drugim może pozbawiać wolności tego pierwszego? Czy każdy człowiek powinien być wolny i mieć w tym względzie opieki nad innym człowiekiem wolny wybór? Wbrew pozorom to jest poważny problem, z którym współczesny człowiek nie może sobie od kilkudziesięciu lat poradzić.

  Odwrócę na chwilę pozycję człowieka w relacji do obowiązku zajmowania się nim przez kobietę w wieku lat czterdziestu. Zmuszono w Polsce kobietę czterdziestoletnią do noszenia chorego płodu i zajmowania się nim we własnym brzuchu. Wyobraźmy teraz sobie osiemdziesięcioletnią matkę tej kobiety, która jest schorowana i w zasadzie stoi nad grobem, nie wiedząc kim jest, a przede wszystkim wymaga stałej opieki hospicyjnej, co przekracza finansowe możliwości obu pań. I co wtedy? Następny, prawny obowiązek nakładamy na tę czterdziestolatkę, który zrujnuje jej życie.

  Dzisiaj w tak zwanym wielkim mieście nie ma możliwości sprawowania w jakimś małym studiu opieki nad nieuleczalnie chorą osobą. I co wtedy? A co w sytuacji, kiedy te dwa wspomniane wyżej obowiązki opiekuńcze się na siebie nałożą?

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s