Atak na byłego oenerowca za wykonanie gestu salutowania hitlerowskiego zaczyna mnie powoli irytować, zwłaszcza że robią to środowiska i ludzie, którzy zakochani są w osobach piszących wiersze pochwalne dla Stalina. A może zburzymy największy symbol stalinizmu w Polsce? Ale będzie płacz z powodu tego symbolu, w którym kilka pokoleń warszawskich elit szlifowało swoje ideologiczne kręgosłupy. Hi, hi, hi … Ja też, przyznaję się bez bicia, właśnie w tym symbolicznym miejscu pokochałem dramaty Samuela Becketa i spotkałem wspaniałego człowieka polskiego teatru – Jerzego Grzegorzewskiego. Burzymy przeszłość? Hi, hi, hi …

  Totalitaryzmy nie tkwią w gestach, słowach czy nawet ideach. To siedzi w ludziach i dlatego nawet Tadeusz Konwicki napisał swój „Klucz”, za co został nagrodzony na konkursie w komitecie matki partii robotniczej i podobno zjednoczonej. Hi, hi, hi … Czy dzisiaj ktoś śmiałby podważać pozycję pana Konwickiego? Przypominam sobie taki obrazek z telewizji, na którym jeden z aktorów całuje mistrza Konwickiego po rękach.

  Bez wątpienia stalinowski duch jest akceptowalny, natomiast duch hitlerowski jest nieakceptowalny dla nikogo, chociaż po wstępnej analizie obu systemów każde dziecko zauważy, że stalinizm był o wiele groźniejszy i zabił więcej ludzkich istnień niż hitleryzm mógł sobie wyobrazić. Wiem, że Stalin miał więcej czasu na mordowanie ludzi, ale nie zmienia to ogólnego rozrachunku.

  Dzisiaj obrońcy praw człowieka czy praw mniejszości próbują wykluczyć z przestrzeni publicznej nacjonalizm, który podobno zagraża istnieniu całej ludzkości. Ci sami ludzie nie chcą zauważyć, że świat co najmniej toleruje komunistyczne Chiny i robi z nimi wielkie interesy, przy których pracują niewolnicy systemu totalitarnego. Ci sami ludzie pozwalają dzisiaj na dyskusję naukową o ograniczeniu prawa własności jako czynnika umożliwiającego rozwój gospodarczy świata Zachodu. Dokąd zmierzają ci ludzie? Hitler i Stalin wkrótce mogą okazać się grzecznymi chłopcami przy nowych liderach uzbrojonych w nowoczesne technologie.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s