Dla tych, którzy zastanawiają się ciągle, dlaczego Wielki Geniusz z Żoliborza utrzymuje premiera Morawieckiego na stanowisku, odpowiem krótko: bo musi. Hi, hi, hi … 

 Dlaczego major Kseń musiał zatrudnić młodego Morawieckiego w banku? Oto jest pytanie. Wyobraźnia podpowiada mi różne odpowiedzi, ale nie wiem dlaczego taki ktoś dostał robotę w banku, chociaż zupełnie do tego się nie nadawał. Podobnie zresztą nie nadaje się do pełnienia funkcji premiera. Dlaczego zatem Kaczyński ulega urokowi legendy, co do której jako dobrze poinformowany nie ma chyba żadnych złudzeń? No właśnie. 

  Jest tylko jedno sensowne wytłumaczenie pozycji pana Morawieckiego. Ten pan razem z pewną niewielką grupą ludzi gwarantuje bezpieczeństwo interesów w Polsce dla … „służbowej mafii” postkomunistycznej, której ostatnią formalną odsłoną było polskie WSI. Dzisiaj, oczywiście, ta stricte przestępcza grupa biznesowa jest już przepoczwarzona w garnitury i otoczona elokwentnymi prawnikami oraz politykami z pierwszych stron portali.

  Z powyższego wytłumaczenia wynikają potworne wnioski, ale nikt, wyjąwszy kilka osób w sieci, nie interesuje się nimi. Rozumiem lęk dziennikarzy, bo zagrożenie procesowe dzisiaj jest poważną sprawą, ale nie rozumiem społeczności internetowej, która jest wolna. Fenomen socjologiczny? Kiedyś ktoś może to zjawisko zbada. Na Islandii w mikro skali zostało to opisane i dzięki temu wielu ludzi otworzyło oczy na polityków, natomiast w Polsce ta skala zależności, uwikłań w przeszłość i współczesne bezpieczeństwo socjalne jest tak duża, że nawet trudno sobie to wyobrazić. 

  Analizowałem kiedyś jedno zdanie Morawieckiego, które padło u Sowy. „Są banki państwowe i są banki służbowe”. Kto jeszcze analizował to zdane publicznie? Kto?

  Piotr Wódecki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s