W Rejkiawiku nie ma oczyszczalni ścieków i wszystkie ścieki płyną sobie spokojnie do oceanu. Jeśli chodzi o całą Islandię, to nie będę jednoznacznie stwierdzał braku oczyszczalni, ponieważ naraziłbym się na zarzut kłamstwa w związku z bardzo prawdopodobnym funkcjonowaniem jakichś małych oczyszczalni ścieków przy jakichś przetwórniach rybnych lub przy hutach aluminium. W każdym razie ścieki komunalne z Rejkiawiku i przyległych miejscowości (łącznie daje to dwie trzecie ludności Islandii) płyną do oceanu.

  Jeżdżę przy dobrej pogodzie rowerem po ścieżce rowerowej nad oceanem i mam tę odrażającą nieprzyjemność widzieć przy odpływach w odległości kilkudziesięciu metrów od brzegu efektowne krążki wybijającego na powierzchnię wody płynu. Tam są końcówki rur kanalizacyjnych. I żeby było weselej dodam, że niedaleko mogą stać wędkarze i łowić ryby z „krystalicznie czystego” oceanu, po czym mogą z całą rodziną spożywać przepyszną kolację z tych ryb. To się nazywa zatoczyć krąg żywieniowy.   

  W epokach słusznie minionej ciemnoty można było uznawać, że ocean wszystko przyjmie i nie będzie żadnych konsekwencji w postaci degradacji środowiska naturalnego. Dzisiaj już wiemy, że udało się ludziom zniszczyć oceany. Nie rozumiem więc Islandczyków i ich lekkomyślności w traktowaniu ścieków.

  Podobno całkiem niedawno również większość śmieci islandzkich z plastiku była topiona w głębi oceanu po odpowiedniej selekcji i zapakowaniu. Wstydliwe są te sprawy dla kraju, którego premierem jest pani z partii zielonych. Hi, hi, hi … Dzisiaj śmieci plastikowe odpływają podobno w całości do spalarni w Europie, ale płyną po oceanie i nie wiem, czy ktoś liczy, ile tych śmieci wypływa, a ile jest spalanych? Hi, hi, hi … Ja nie wierzę Islandczykom, kiedy chodzi o pieniądze.

  Piotr Tomski

  Tekst pochodzi z większej całości zatytułowanej: „Islandia – feudalny raj dla swoich”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s