Wiadomość o kupieniu polskiej grupy wydawniczej „Polska Press” przez Orlen jest kolejnym elementem budowania nieformalnych wpływów partii rządzącej na media w Polsce. Hasło repolonizacji mediów nie obejmowało przecież upaństwowienia tych mediów. I znowu zostaliśmy przez Wielkiego Stratega z Żoliborza oszukani już na płaszczyźnie deklaratywnej.

  Nie mam nic przeciwko własności narodowej w mediach. Działania podjęte zaraz po 1989 roku, które spowodowały pewnego rodzaju podział mediów pomiędzy grupy polityczne był dość słuszny, ale przy ciągłym mieszaniu się tych grup nie mógł dać trwałych efektów. Kaczyńscy z „Expressem Wieczornym” byli najlepszym przykładem słabości tego rozwiązania. Do tego publiczna czy państwowa telewizja i radio nie sprzyjały trwałości jakichkolwiek podziałów medialnych, bo ich betonowy charakter do dzisiaj służy propagandzie jedynie słusznej linii „grupy trzymającej władzę”. Jeśli ta „grupa trzymająca władzę” jest konsekwentna w prowadzeniu wydatków z kasy państwowej, to zniszczy każde media – zabierając im większość pieniędzy z reklam. Kaczyński ze swoją grupą jest w takich sprawach konsekwentny. Zniszczyć można wszystko, ale czy wszystko później można odbudować?

  Przypuszczam, że „Polska Press” zostanie zniszczona w ciągu roku. Media lokalne w takim wariancie nie przetrwają, jeśli zaczną prowadzić propagandę prorządową. A zaczną na pewno. Nie wiem, czy pracujący dzisiaj w tych mediach dziennikarze zgodzą się zaprzeczyć swojej dotychczasowej pracy. Nie wiem, bo wielu ludzi ma kredyty do spłacenia. Hi, hi, hi … Zobaczymy. Może nastąpić pompowanie państwowej kasy w tę spółkę i praca dziennikarska będzie wrzeć.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s