Islandia jest bardzo dziwnym krajem pod wieloma względami, ale dzisiejsze informacje wprawiły mnie w osłupienie. W budżecie na przyszły rok większość parlamentarna chce zwiększyć dopłaty do związków wyznaniowych o jedenaście procent, co da kwotę 280 mln ISK. Jednocześnie w przyszłorocznym budżecie obcina się wydatki na służbę zdrowia o 400 mln ISK. A my, Polacy, śmiejemy się z naszej biednej Polski, którą nazywamy często państwem wyznaniowym. Hi, hi, hi …

  Na Islandii kościoły są utrzymywane przez państwo i duchowni również otrzymują wynagrodzenie od państwa. Za każdą osobę od szesnastego roku życia w górę państwo płaci związkom wyznaniowym 980 ISK miesięcznie, z czego pokrywane są wszystkie wydatki. Głównym beneficjentem jest Kościół Narodowy, który jest luterańskim kościołem zrzeszającym chyba większość Islandczyków – nawet tych niewierzących, którzy nigdy nie złożyli wniosku o zmianę wyznania. Nie wiem też, czy można zostać tutaj rejestrowanym ateistą, bo słyszałem, że w takim przypadku osoba i tak zostaje przypisana do Kościoła Narodowego. W każdym razie od stycznia od głowy na religię państwo będzie łożyło 1080 ISK.

  Śmieszniej żeby było, to Lewicowa Partia Zielonych również popiera tę propozycję. Cięcie wydatków na służbę zdrowia i wzrost wydatków na religię jest chyba nową ideą lewicy. Hi, hi, hi … Nie wiem, czym to wyjaśnić, ale zaczynam podejrzewać, że po prostu o czymś nas nie informują, natomiast już wiedzą o potrzebie wzmocnienia duchowieństwa w ramach zwiększenia ich zakresu pracy przy nowych bezdomnych, przy wsparciu umierających i pogrzebach. Co jeszcze nas czeka?

  Mam nadzieję, że na Islandii ponownie rozpocznie się dyskusja na temat zakończenia finansowania kościołów przez państwo. W kraju uznawanym za tak nowoczesny i tak oderwany od wszelkich działań religijnych (w luterańskich kościołach w niedzielę widuję na mszy sprawowanej raz dziennie po dwie albo trzy osoby) dalsze wydawanie miliardów koron na fikcję oderwaną od rzeczywistości jest szaleństwem.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s