Przez wielu ludzi łosoś hodowlany jest uważany za najbardziej toksyczny pokarm świata. Należę do coraz mniejszej grupy ludzi starających się jeść wszystko i łososia hodowlanego też jadłem. I smakował mi bardzo. Hi, hi, hi … Niestety, od pewnego momentu po przeczytaniu informacji na temat hodowli tej ryby i po obejrzeniu islandzkich hodowli tej ryby nie tknę jej nawet pod lufą karabinu przy skroni.

  Ludzie mają dziwną tendencję do manipulowania światem zwierząt idealnie wprowadzoną w publiczny obieg przez biblijny mechanizm stworzenia świata, w którym bóg daje „człowiekom” władzę nad zwierzętami. Efekt tego jest taki, że ludzie zdominowali zwierzęta do granic absurdu, gdzie unieruchomione w boksach krowy karmione są za pomocą przewodów wprowadzanych do ich wnętrzności, a jedyną ich rolą w biosferze jest produkcja mleka. Efekt tego jest taki, że odsetek dziko żyjących zwierząt na Ziemi jest w stosunku do zwierząt hodowlanych bardzo mały. Efekt tego jest taki, że nawet w oceanach jest coraz mniej ryb, które teraz wprowadza się do hodowli w warunkach, w których nie ma nic z naturalnej egzystencji hodowanych gatunków.

  Łosoś hodowany jest na Islandii w wielu fiordach w ogromnych klatkach ze stalowych siatek, które są wygrodzone w morzu. Kiedy patrzy się z drogi podróżując po Islandii, widzi się kręgi na wodzie morskiej, które mają przekątną kilkuset metrów. Zawsze kręgi są przy sobie w grupie kilku i często stoi przy nich jakiś mały statek rybacki. W malowniczych fiordach islandzkich początkowo można to uznać za atrakcyjny widok, ale po pewnym czasie widzi się po prostu kolejną ingerencję człowieka w świat natury.

Tekst jest elementem większej całości zatytułowanej: „Islandia – feudalny raj dla swoich”.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s