Partia rządząca poszła na zwarcie z Unią Europejską i wetuje razem z Orbanem budżet unijny. Pisałem już kilka dni temu, że Polska wetuje ogromny sukces negocjacyjny premiera Morawieckiego, który miał przynieść Polakom ogromne środki z Unii. Powodem tego veta jest praworządność.

  W pierwszym momencie nikt nie zrozumiałby, o co chodzi w tej sytuacji, bo kwestie finansowe powiązać z praworządnością jest przecież trudno. A jednak się stało. Hi, hi, hi … Poza dwoma krajami wszyscy są zgodni, że praworządność jest bardzo ważna i powinna mieć bezpośredni wpływ na otrzymywane pieniądze ze wspólnej kasy. Dlaczego? Wspólne przedsięwzięcia europejskie muszą podlegać wspólnym ocenom formalno-prawnym, żeby na terytorium poszczególnych państw było równe traktowanie wszystkich ludzi i firm. Równe! Stara Europa również musi się do tego dostosować i odpowiednie narzędzia prawne przyjąć.

  Wiem, że praworządność dla wielu ludzi jest pustą ideą, mrzonką czy hasłem na banery przy okolicznościowych imprezach. Dla wielu w ogóle nie ma znaczenia prawo czy wszelkie regulacje z zakresu współżycia społecznego, bo stanowi to przeszkodę w prowadzeniu biznesu i zarabianiu pieniędzy. No i dopiero w chwili, kiedy to prowadzenie biznesu wymaga sądowych procesów albo ochrony przed dobrze zorganizowanymi przestępcami, zaczyna się myślenie o praworządności i sprawiedliwości. Banalne są te powyższe wywody, ale prawda bywa bardzo banalna.

  Dochodzenie swoich praw w Polsce pod rządami i sądami PiS będzie ciężkie, jeśli nie będzie nad nimi parasola nadzorczego Unii. Pan Zbyszek może zrobi wtedy to, co zawsze chciał zrobić. Pan Zbyszek ręcznie ustawi sądy w całej Polsce i każdy wyrok, jeśli tylko pan Zbyszek zechce, będzie wydany zgodnie z życzeniem pana Zbyszka. Czy po Polexicie chcemy takiej sprawiedliwości w Polsce? Czy nie wystarczy nam kucharka prezesa PiS w Trybunale Konstytucyjnym?

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s