Przedwczoraj w Warszawie doszło do podpalenia mieszkania podczas Marszu Niepodległości. Ktoś rzucił kilka rac i jedna z nich rozbiła szybę, po czym pojawił się ogień w mieszkaniu, gdzie była pracownia artystyczna. Koszmar. Podpalania mieszkań jeszcze nie było na marszach.

  Zacznę od tego, że używanie rac jest nielegalne w czasie demonstracji. Nielegalne race i de facto nielegalna demonstracja dały razem piorunujący efekt, z którego będą przez najbliższe tygodnie korzystać wszyscy przeciwnicy środowisk narodowych w Polsce. I słusznie. Nie ma żadnego powodu, żeby nie atakować tych środowisk. Przykra to jest okoliczność, ale tym razem kara musi być, bo wina jest bardzo poważna.

  Wpuścić pomiędzy własne szeregi zwykłych chuliganów i twierdzić, że nie ma się z nimi nic wspólnego. To ma być wytłumaczenie? To mówi również paniczyk, na którego głosowałem w ostatnich wyborach prezydenckich. Wstyd mi za to głosowanie. Niestety.

  Organizatorzy tego marszu musieli sobie zdawać sprawę z zagrożeń w sytuacji braku legalności przedsięwzięcia. Mówią dzisiaj o prowokacjach policyjnych czy lewackich, ale one były zawsze i jedynie dobra organizacja marszy przy współpracy ze służbami państwowymi oraz samorządowymi pozwalała te prowokacje zażegnać. Brak tej współpracy musiał skończyć się źle.

  Irytuje mnie tłumaczenie, że demonstracje proaborcyjne upoważniły narodowców do ich marszu. Nie chcę tego analizować, ale zapytam: czy rozpoczęcie Powstania Warszawskiego usprawiedliwiłoby w tym samym czasie Powstanie w Nowym Jorku. No właśnie. A co to ma ze sobą wspólnego poza odbywaniem się na tym samym ziemskim padole?

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s