Nie powinienem chyba wyjaśniać definicji patriotyzmu, ale dla formalności wspomnę tylko, że jest to miłość do ojczyzny połączona z gotowością do poświęceń dla niej i narodu. Krótką definicję przypomniałem, bo bardzo często mam wrażenie, że wielu Polaków jej nie zna albo wyobraża sobie pod tym pojęciem coś innego. No właśnie. Chodzi przecież o patriotyzm po polsku. Hi, hi, hi …

  W powyższej definicji jest najważniejsze określenie, czym jest ojczyzna. Jeśli uznamy, że ojczyzna jest przestrzenią czy miejscem wspólnym dla narodu, to musimy również uznać wiele kwestii dla przeciętnego Polaka niewygodnych. Musimy uznać, że patriotyzm musi odrzucić polityczne podziały i być ideą wspólną dla całego narodu, bo w innym układzie jest … niepełny. Kochamy naród czy tylko jego część? Kochamy ojczyznę czy tylko pewne miejsca w ojczyźnie?

  Usłyszałem kiedyś takie bardzo nieładne określenie: środowiska patriotyczne. Ktoś miał na myśli prawicowe środowiska, które tworzą PiS i Konfederację. Nic głupszego nie można powiedzieć, chyba że wyklucza się z narodu Polaków o lewicowych lub liberalnych poglądach i pozbawia się ich miejsca w ojczyźnie. Czy to jest mądre? Hi, hi, hi …

  Podobnie jest w Polsce ze stosunkiem do Kościoła katolickiego. Patriota musi być katolikiem, a bywanie na mszach jest patriotycznym obowiązkiem. Tak. Nie chodzi tu wcale o patriotyzm watykański. Hi, hi, hi … Hasło „bóg, honor, ojczyzna” nie mówi co prawda bezpośrednio o Polsce, ale przecież wszyscy wiedzą, że to jest jedyny, prawdziwy patriotyzm polski.  

  Nasz patriotyzm najlepiej widać ostatnio w parlamencie europejskim czy w ogóle w działaniach Polaków w różnych strukturach Unii Europejskiej. Polacy z różnych partii politycznych ze sobą walczą i jeszcze wciągają do tej wzajemnej walki innych. Nie liczy się dla nich Polska i jej interes, wizerunek czy przyszłość.  

  Piotr Tomski    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s