Chrześcijanie uważają się za ludzi wielkiej miłości, którą rozpropagował na ziemskim padole Jezus Chrystus. Wiele odmian chrześcijaństwa zwanych wyznaniami czy kościołami opiera się na wierze w syna bożego, który zmarł w cierpieniach na krzyżu. Cierpienie, mord na krzyżu i miłość. Połączenie tego w jedną całość od zawsze dla mnie było nierealne, zwłaszcza w odniesieniu do boga, ojca wszechmogącego, który w swej mocy dopuścił do śmierci własnego – jedynego – syna. No tak, ja myślę po ludzku i ludzki wymiar chcę przykładać do boga. Hi, hi, hi …

  Bóg chrześcijański jest dla mnie kimś dziwnym. Stworzył sobie ludzi i właściwie ich jedynym celem jest oddawanie mu czci oraz uwielbianie go na wszelkie sposoby. Dał ludziom podobno wolny wybór, ale mają z niego korzystać tylko w celu … oddawania mu czci i uwielbiania. Nie chcę dalej analizować boga w jego relacjach z ludźmi, bo nic rozsądnego z tego nie wyjdzie. Jestem jednak przekonany, że nadszedł wreszcie czas w Polsce na poważną dyskusję o religii.

  Obecny związek Kościoła katolickiego z polskimi władzami jest najlepszym dowodem na konieczność podjęcia powszechnej dyskusji o roli religii we współczesnej Polsce. Musi to być dyskusja uczciwa i oparta o prawdę w historii naszej ojczyzny i prawdę naukowych badań ze wszystkich dziedzin, które mogą mieć związek z religią. Prawda jest najważniejsza. Czy w tym kontekście nie należy powołać się na Biblię, w której jest mowa o wielu synach bożych, którzy współżyli z kobietami i płodzili olbrzymów? Prawda to jest czy bajki? Czy może już jesteśmy na etapie traktowania całej Biblii jako zbioru bajek? Czy może Jezus Chrystus był żydowskim nauczycielem i jedynie metafizycznym synem bożym?

  Prawda jest najważniejsza. Prawda o upadku hierarchii kościelnej jest najważniejsza. Prawda o ukrywaniu przestępstw w Kościele jest najważniejsza.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s