Dzisiaj weszło do sprzedaży siedemdziesiąt najdroższych w historii Islandii apartamentów dla indywidualnych mieszkańców. Cena przeciętnego apartamentu przekracza trzysta czterdzieści milionów koron, co stanowi kwotę większą od dziesięciu milionów złotych. Apartamenty stoją w centrum miasta, obok budynku opery i tuż przy nabrzeżu portowym. W sąsiednim budynku będzie od wiosny przyszłego roku luksusowy hotel pięciogwiazdkowy.

  Zastanawia mnie ten kraj. Hi, hi, hi … Mamy ogólnoświatowy kryzys, który również dotknął Islandię. Niektórzy mówią, że kryzys na Islandii w 2008 roku był drobiazgiem w porównaniu z obecną zapaścią islandzkiej gospodarki, a tu w najlepsze rusza sprzedaż tak drogich nieruchomości. Rusza. Zobaczymy, co będzie dalej, bo w innej części centrum Rejkiawiku apartamenty sprzedawały się kilka lat i chyba do dzisiaj nie wszystkie są zamieszkane.

  Kiedy przeczytałem wypowiedź agenta od handlu nieruchomościami, to zacząłem się śmiać. Pięćdziesiąt tysięcy ludzi na Islandii straciło od marca pracę i restrykcje epidemiologiczne wprowadzone 19 sierpnia znowu zatrzymały kraj, a pan agent twierdzi, że mamy najlepszy okres sprzedaży nieruchomości w historii Islandii. Średni czas od wystawienia nieruchomości do jej sprzedaży wynosi obecnie 49 dni i jest o osiem dni krótszy od okresu w analogicznym czasie w poprzednim roku. Ciekawe.

  Islandia jest fenomenalnym miejscem na świecie, ale obawiam się dzisiaj, że wszystko wokół jest już tylko zaklinaniem paskudnej rzeczywistości i końcem pięknej bajki o raju z elfami w tle. Hi, hi, hi … Elfy mają to do siebie, że ich nie ma. Hi, hi, hi …

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s