W sobotniej Gazecie Wyborczej ukazał się doskonały artykuł na temat Islandii i Polaków na Islandii. Gazeta Wyborcza jest daleko pod względem ideologicznym od moich przekonań, ale pod względem prawości przekazu wspomnianego tekstu jestem dumny z tego, że Polacy potrafią pisać taką prawdę.

  Jeszcze niedawno Gazeta Wyborcza niesłusznie atakowała rząd islandzki na podstawie słów jednego Polaka, któremu nie podobała się obrona firm turystycznych przez rząd w początkowej fazie epidemii koronawirusa. Z obrony nic nie wyszło, a kraj się zamknął i testował wszystkich. Nie znam państwa i rządu, które byłyby lepszym przykładem do naśladowania w ochronie zdrowia podczas początku epidemii. Ale!!! Dzisiaj rząd popełnia błąd za błędem, a gospodarka po prostu pada. Jestem może osobiście dotknięty, bo dostałem trzymiesięczne wypowiedzenie w pracy (hi, hi, hi …) ale chyba nikt w tej chwili nie ma tutaj jasnej koncepcji wyjścia z kryzysu. Wprowadzanie ponownych obostrzeń dla podnoszących się firm jest zbrodnią. Brak obiecanych dotacji dla kredytów budowlanych. Podwyżki cen podstawowych produktów żywnościowych. Spadek wartości korony. Kilkumiesięczne opóźnienia pierwszych wypłat zasiłku dla bezrobotnych. Źli ludzie zaczęli zarządzać tym islandzkim rajem ziemskim.

  Uderzające było opisanie pani premier Islandii, która po śmierci Polaków w Rejkiawiku nawet nie zareagowała w odpowiedni sposób. Polskie władze, oczywiście, również nie reagują w odpowiedni sposób i nie bronią polskich obywateli. Niestety. Organizacje polonijne (i tu się z wyborczą nie zgadzam) jeszcze niedawno wdawały się na łamach islandzkich mediów w awanturę z polską ambasadą o skład personalny tej ambasady, co zupełnie nas Polaków skompromitowało w oczach Islandczyków.

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s