Można ogłosić ogromny sukces Europy. Europa otwiera granice. Hi, hi, hi … Po co je zamykano? Wiem, że jeszcze nie nadszedł czas na podsumowanie problemu tej dziwnej pandemii z jej dziwnymi elementami, ale może należy zbierać podstawowe dowody na głupotę ekspertów, nieodpowiedzialność polityków, histerię mediów i ogólne otumanienie. Mam nadzieję, że ten czas rozliczeń jest blisko.

  Przy dzisiejszych technologiach większość medialnych wystąpień tych ekspertów czy polityków jest dobrze zachowana i dostępna w każdej chwili. Podobnie jest z dziennikarzami czy publicystami, którzy wylali morze słów na temat zagrożenia niesionego przez koronawirusa bez żadnych wyników badań i analiz. Wszyscy, oczywiście, mieli szlachetne intencje, tyle że coraz częściej okazuje się nieco inaczej. Hi, hi, hi … Większość tych łobuzów zarobiła na tej epidemii gigantyczne pieniądze i zarobi jeszcze więcej na szczepionkach, lekach czy środkach zabezpieczających albo przejętych majątkach epidemicznych bankrutów.

  Łatwo jest krytykować i nie powiedzieć, jak należało postąpić. Otóż z koronawirusem należało od początku postępować ostrożnie, ale jedynie w grupach podwyższonego ryzyka, natomiast w społeczeństwach należało po prostu go przechorować bez izolacji i zamykania gospodarek. Należało podjąć natychmiastowe działania przy osobach zagrożonych, ale nie należało panikować i robić sztucznych stanów alarmowych. Przede wszystkim należało wszystkich testować i identyfikować pod względem wirusa chorych oraz zmarłych. Wiem, że nie jest to prosta recepta, ale bez niej teraz dalej stoimy praktycznie w punkcie wyjścia i nie wiemy, co wydarzy się za miesiąc lub dwa.

  Pocieszmy się jednym: statystycznie w czasie epidemii zmarło ogólnie w Polsce mniej ludzi niż w czasie analogicznym bez epidemii. Hi, hi, hi … Może to była epidemia życia?

  Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s