12 maja 1926 roku rozpoczął się tak zwany przewrót majowy, który polegał na przejęciu władzy w Polsce przez naczelnika Piłsudskiego. Słabość systemu demokratycznego w młodym, polskim państwie posłużyła do stworzenia systemu autorytarnego pod „zarządem sanacyjnym”. Tak. Uzdrowienie może powiodłoby się tym panom, ale pacjent tego uzdrawiania nie przeżył w trzynastym roku ich działalności leczniczej. Hi, hi, hi …

Legendy wokół Piłsudskiego rosły dzięki jego zwolennikom latami i nigdy właściwie nie było uczciwej dyskusji o majowym puczu, bo z jednej strony rzucali się do gardeł przeciwników wyznawcy sanacyjnej religii, a z drugiej strony przeciwnicy naczelnika nie chcieli uznać słabości polskiej demokracji w latach dwudziestych minionego wieku, co doprowadziłoby i tak do zagłady Polski. Dzień rozpoczęcia majowego puczu jest zatem jednym z tych dni w historii Polski, po którym już mieliśmy pewność, że nie ma i nie było wcześniej dobrego rozwiązania dla większości Polaków.

Piłsudskiego uważam za jedną z najmroczniejszych postaci w naszych dziejach i nikt mnie nie przekona do jakichkolwiek jego zasług dla Polski. Uważam, że największą tragedią dla Polski było zrobienie go Naczelnikiem Państwa w 1918 roku. Niemcy podrzucili nam naczelnika, sądy i tysiące żydowskich biznesmenów, z czego Polakom właściwie nic nie służyło. Hi, hi, hi … Zamach stanu po ośmiu latach od tych manipulacji założycielskich był jedynie naturalną konsekwencją polskiej bezsilności, która musiała trwać.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s