Zastanawiam się często, co spowodowało w Polsce taki stan, że politycy oderwali się od rzeczywistości i nie chcą za żadne skarby do niej wrócić. Nie myślę teraz o politykach jakiejś partii czy opcji, ale myślę o wszystkich politykach polskich, którzy aktywnie działają w publicznej przestrzeni i uczestniczą w sporach wokół wyborów oraz tworzą bałagan prawny na niewyobrażalną skalę.

Widzę ostatnio, że przynajmniej politycy Konfederacji nie biorą udziału w sporach wyborczych po żadnej stronie głównego konfliktu. Wydawało mi się kiedyś, że ten dwubiegunowy podział ma swoje dobre strony, ale dzisiaj już wiem, że myliłem się, a najlepszy w Polsce był wariant z kruchą większością w Sejmie, to znaczy wolna ordynacja wyborcza bez dodatkowych ograniczeń z dziwnych metod liczenia głosów, dających preferencje dużym partiom. Kłótnie sejmowe są lepsze od zakulisowych rozgrywek tak zwanych leaderów, a wypracowywanie porozumień na oczach obywateli jest uczciwsze od handlu stanowiskami ministerialnymi lub dochodami ze spółek państwowych.

Pomysł z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, za którym głosowałem pięć lat temu był bardzo dobry, ale nie został poważnie potraktowany nawet przez samego pomysłodawcę w osobie dzisiejszego posła Kukiza. Niestety. Dzisiaj może mielibyśmy lepszą Polskę po zrealizowaniu tego pomysłu, a na pewno mielibyśmy mniej partyjniactwa, które rozkłada od wewnątrz polską politykę.

Dzisiaj miałem głosować na kandydata Bosaka. Jaka była realna przyczyna tego, że nie mogłem zagłosować? Nie ma właśnie realnej przyczyny tego faktu, bo jedyną realną przyczyną byłby stan klęski żywiołowej, którego rząd polski nie chce wprowadzić z powodów bliżej nieznanych. Dzisiaj nie znam też realnego terminu wyborów, w których oddam mój głos.

Piotr Tomski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s