Politycy funkcjonujący dzisiaj, którzy chcieliby społeczeństwa podporządkowanego regułom wolnego rynku, są tak samo niebezpieczni, jak niebezpieczni byli komuniści na początku dwudziestego wieku. Hi, hi, hi … Dlaczego? Utopie są zawsze niebezpieczne, bo przede wszystkim teoretycznie zakładają, że ludzie są sobie równi i z tej równości ma wynikać reszta działalności ludzkiej. W efekcie nie ma na świecie wolnego rynku i nie ma komunizmu. Małgośka Thatcher przewraca się w trumnie, ale na pocieszenie napiszę, że resztki cielesnej powłoki Lenina robią w mauzoleum dokładnie to samo – przewracając się na myśl o upadku komunistycznego państwa szczęśliwości ogólnej w Rosji.

Wolny rynek jako model gospodarki globalnej nigdy nie istniał i nie będzie istniał, bo skala ogólnych regulacji społecznych czy kulturowych definitywnie zdominowała ludzkie poczynania. Wyobraźmy sobie transakcję handlową z odroczoną płatnością, w której zapłata jest wyższa od kosztu wynajęcia płatnego zabójcy, który zlikwidowałby wierzyciela. Wolny rynek?! A gdzie jest miejsce na dochodzenie zobowiązań, sądy, arbitraże i rozjemców albo egzekutorów. Nie ma mowy o wolnym rynku, a jedynie możemy zastanawiać się nad poziomem regulacji i wpływu polityki oraz różnych grup ludzi na gospodarkę. W tych grupach ludzi tkwi dzisiaj największy problem, bo to te grupy najchętniej dzisiaj mówią o wolnym rynku, chociaż rynek sobie podporządkowują za pomocą dziwnych narzędzi finansowych, które są dostępne dla wybranych, a przede wszystkim podporządkowują rynek sieci wielopoziomowych powiązań personalnych.

Pandemia koronawirusa chyba ostatecznie rozwiała mity wolnorynkowe i udowodniła, że tylko państwa narodowe poradzą sobie z potrzebami społecznymi i ratowaniem ludzi. Polscy zwolennicy wolnego rynku w pewnym momencie również zaczęli nawoływać do interwencji państwa i o wolnym rynku zapomnieli. Witaj nowa Konfederacjo. Hi, hi, hi … I co dalej?

Piotr Tomski

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s