Polacy doświadczyli na przestrzeni kilku wieków tyle, że inne narody mogą nam pozazdrościć szerokiego spektrum wniosków z tych doświadczeń i cieszyć się mogą te narody z braku skutków materialnych tych doświadczeń. No właśnie. Wnioski z tych doświadczeń mogą wyciągać tylko ludzie myślący, a materialne szkody poniósł cały naród i cały naród do dzisiaj nie może podźwignąć się ze swojej historii.

Jednym z podstawowych wniosków z polskiej historii jest uznanie wysokiego poziomu zaprzaństwa polskich elit politycznych w ostatnich wiekach. Niestety. Dzisiaj politycy zachowują się dokładnie tak, jak zachowywali się przez wieki. Szukają poklasku w innych państwach i robią wszystko, żeby ktoś z wielkiej Unii Europejskiej albo jeszcze większej Ameryki poklepał ich po plecach albo rzucił im parę groszy za podjęcie skutecznych działań politycznych, które ułatwią kolejne transfery pieniędzy z Polski. Bo Polska jest zagrożona! Bo tylko obca armia w Polsce zagwarantuje bezpieczeństwo! Bo tylko obcy kapitał nas może dofinansować! Bo tylko obce technologie nas rozwiną! Bo, bo, bo … Bo my nic nie możemy!

Polacy mogą jednak dużo, kiedy wyjadą z Polski. Dziwna to jest sprawa. Nagle stajemy się bardzo wydajnymi pracownikami. Nagle zarabiamy i odkładamy oszczędności. Nagle zaczynają nas szanować i doceniać. Nagle okazuje się, że mamy też wśród Polaków wspaniałych, światowej klasy intelektualistów, których nagradzają Bookerem i Noblem.

Musimy przede wszystkim poszukać przyczyn tej polskiej, politycznej niemocy. Wielki Strateg z Żoliborza nazwał tę przypadłość brakiem woli politycznej, kiedy po przyjęciu przez Sejm ustawy degradacyjnej prezydent Duda nie chciał zdegradować peerelowskich generałów albo nie chciał, mimo wcześniejszych obietnic, ujawnić aneksu do raportu z likwidacji WSI. Niestety. Zdrajcy wszystkich opcji politycznych łączcie się! Historia Polski nas tego właśnie uczy. Kiedy wszyscy ludzie władzy zdradzają, to społeczeństwo jest bez szans.

Piotr Tomski

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s