Usłyszałem bardzo „ciekawą” hipotezę na temat obecnej pandemii koronawirusa. Ktoś przypuszcza, że ta pandemia jest tylko testem – próbą generalną – przed wypuszczeniem na świat wirusa, który bezwzględnie będzie zabijał wszystkich zarażonych. No cóż! Jeśli tak jest, to jako ludzkość nie zaliczamy tego testu.

Najtrudniejsze dla współczesnych ludzi jest siedzenie we własnych domach. Taki mamy styl życia. Nie wiem w zasadzie, czym jest ten trend podyktowany, ale właśnie taki styl życia doprowadził do gwałtownego rozwoju pandemii w Europie Zachodniej. Młodzi ludzie szczególnie nie potrafili zatrzymać się w domach nawet na chwilę i zarażali innych.

Nie mamy też instynktu społecznego, bo tak naprawdę interesujemy się wyłącznie czubkiem własnego nosa, a potrzeby reszty ludzi nie interesują nas, chyba że mamy chęć rozerwać się, zabawić lub coś zyskać za to zainteresowanie. Tak. Możemy sobie poklaskać na balkonach blokowisk, bo to fajnie wygląda, ale pomóc bezinteresownie służbom medycznym potrafią nieliczni wolontariusze, bo po co podejmować ryzyko dla innych.

Wróciliśmy do granic państw narodowych i jednak nie wyobrażamy sobie prawdziwej federacji narodów w okresie kryzysu. Po co były propagowane te bajki o globalizacji, skoro pierwszy ból gardła i kaszel załatwił sprawę na długo. Hi, hi, hi … Pomyślmy teraz o prawdziwej broni biologicznej i reakcji zachodnioeuropejskich armii na jej użycie. Czy wszyscy żołnierze pójdą na zwolnienia lekarskie albo wezmą bezpłatne urlopy? W Polsce może wyślemy do walki Wojska Obrony Terytorialnej, których wyszkolenie pokazało się przy okazji spożywania kanapek z platformy towarowej samochodu ciężarowego, gdzie leżało obok tych kanapek coś w foliowych workach. Liczyliśmy znowu przy obronie Polski na sojusze, których nie ma.

Chiny być może straciły miliony obywateli w tej epidemii, ale starannie ukrywają dane. Nie wiem, jak sytuacja rozwinie się na całym świecie, ale na pewno nie jest świat gotowy do obrony przed … No właśnie. Czego możemy spodziewać się dalej? Miejmy nadzieję, że pandemia  nie jest testem i wygramy z tym koronawirusem już wkrótce.

Piotr Tomski

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s