Dzisiejsza konferencja prasowa Premiera RP, Ministra Finansów i Prezesa NBP była farsą nad farsami. Rzucone tam hasła były żenującą próbą zaklęcia rzeczywistości, która nie wytrzymywała już wstępnej analizy. Jest mi bardzo przykro, że moich rodaków ci przedstawiciele najwyższych władz RP potraktowali tak, jak traktuje się bezmyślnych idiotów.

Kto może uwierzyć w stwierdzenie, że NBP ma nieprzebrane ilości gotówki? Rozumiem konieczność uspokojenia narodu w sytuacji rozprzestrzeniającej się pandemii, ale argumenty do takiego działania uspokajającego należy dobierać bardzo rozsądnie, żeby skutki nie były odwrotne od zamierzonych. Myślę, że panowie nikogo nie uspokoili.

Nie chcę tu analizować „Tarczy antykryzysowej”, bo w ogóle nie wierzę w takie zapowiedzi, chyba że płyną już pieniądze do konkretnych odbiorców. Może się okazać, że premier nie wspomniał o wielu warunkach do spełnienia w ramach wniosków o rządową pomoc, co znacznie utrudni jej otrzymanie. A może będą jakieś progi dochodowe lub maksymalne stany konta, które zblokują dopłaty dla obywateli? Nie wiem. Zobaczymy tę tarczę w pracy.

Nie widziałem na tej konferencji realnego planu wyjścia z długów państwa, jakie powstaną po uruchomieniu tarczy. Gospodarka nie wróci na odpowiednie tory wypracowywania zysków przez bardzo długi okres. Co zrobimy przez najbliższe lata? Drukarki NBP będą pracowały ciągle i dostarczały naprawdę nieprzebrane ilości gotówki przez te lata? Mrzonki na tej konferencji, które snuł premier Morawiecki w związku z publicznymi budowami z zakresu ochrony klimatu były dla mnie dowodem totalnego odlotu. Tak. Przypomniały mi się pomysły premiera o elektrycznych samochodach polskiej produkcji. Co z tego wyszło? Nic.

Piotr Tomski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s