Dla człowieka wychowanego w PRL zawsze telewizja będzie kłamała. Hi, hi, hi … Kiedy oglądam telewizyjną publicystykę w różnych stacjach telewizyjnych, to najczęściej się zastanawiam nad celem i przyczyną wygłaszania jakiejś wypowiedzi, natomiast wartość informacyjna takich wypowiedzi nigdy nie jest dla mnie jednoznaczna. Wobec powyższego sens oglądania telewizji nie istnieje. Hi, hi, hi … Po co robić coś bez sensu? Po co płacić na coś bez sensu?

TVP podobno ma do spełnienia jakąś misję i dlatego społeczeństwo musi łożyć na nią pieniądze. Od 1944 roku w Polsce zawsze jest jakaś misja do spełnienia za pieniądze społeczeństwa, a telewizja od chwili powstania w tych misjach ma wprawę. Nie zapomnę do końca życia, jak ta misja przy okazji propagowania historii serialem zatytułowanym „Czterej pancerni i pies” namieszała mi głowie. Rosjan uznawałem za sojuszników Polaków. „Stawka większa niż życie” za to mówiła prawdę historyczną o polskim zdrajcy, który w 1941 roku podjął współpracę z radzieckim wojskiem, ale nikt się nawet nie zająknął, że wtedy Związek Radziecki był agresorem w stosunku do Polski i okupował jej znaczne tereny na skutek prowadzonych działań wojennych wspólnie z Niemcami od 1939 roku. Jakim cudem polski oficer mógł w 1941 roku zostać radzieckim szpiegiem w niemieckim wojsku? No właśnie. W ramach misji TVP powyższe seriale wracają często na ekrany i my za to dzisiaj mamy płacić. Czy może za nową, bezkrytyczną wersję historii żołnierzy podziemia po 1945 roku mamy płacić telewizji?

Misyjność telewizji czy radia jest tylko pustym hasłem, którego używa się dla ukrycia zasadniczych celów propagandowych. W Polsce dostosowano w 2015 prawo do potrzeb ręcznego sterowania mediami publicznymi przez polityków i osoby od nich zależne. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że cała ta machina pracuje dla PiS. Wątpliwości dotyczą właściwie tylko zakresu bezpośrednich wpływów poszczególnych polityków i granic prymitywizmu kulturowego, które przekracza przekaz tych mediów.

Piotr Tomski

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s