Gazeta Wyborcza podkreślała, że koronawirusa przywlekł do Polski były działacz PiS, natomiast TVP uparcie komunikowała, że koronawirus przybył do Polski z Niemiec.  W każdym razie PiS ma przy koronawirusie ogromne znaczenie, bo to PiS broni nas przed Niemcami, a działacz tej partii „poległ” jako pierwsza ofiara choroby. Życzę zdrowia, oczywiście, działaczowi zainfekowanemu koronawirusem, zwłaszcza że to jest były działacz i ofiara pisowskich rozgrywek wewnętrznych.

Wszyscy polscy politycy zaangażowali się w problem koronawirusa i przy okazji realizują kampanię prezydencką swoich partyjnych kandydatów. Mam ciągle porównanie spokoju i milczenia politycznego na Islandii, gdzie infekcji jest, ująwszy rzecz statystycznie per capita, tysiąc razy więcej. Do jakiego stopnia poziom politycznego opluwania wzajemnego wzrósłby w Polsce, gdyby chorowało tam cztery tysiące ludzi? Co robiłyby media ulokowane od wielu lat po przeciwnych stronach sporu politycznego?

W Polsce uchwalili jedynie przy sprzeciwie Konfederacji ustawę przeciwko ludziom, natomiast na Islandii rząd w ciągu dwóch dni zmienił przepisy prawa, żeby ludzie objęci kwarantanną musieli otrzymywać normalne wynagrodzenie; wcześniejsze przepisy nie uwzględniały płacenia pensji w czasie pobytu pracownika na kwarantannie. Jest różnica? Powie ktoś, że Islandia może, bo jest małym i bogatym krajem? Nie. Islandia stoi na krawędzi przepaści ekonomicznej, trwają protesty i strajki, ale nikomu nie przychodzi do głowy oskarżać się wzajemnie o problemy związane z zagrożeniem koronawirusem. Jeśli ktoś musi być zatrzymany przez policję na kwarantannie, to nie potrzeba do tego specjalnych przepisów, bo wystarczą przepisy prawa karnego jednakowe na całym świecie, według których człowieka powodującego świadomie zagrożenie zdrowia lub życia innych ludzi po prostu się zatrzymuje.

Po trzydziestu latach od „upadku” peerelowskiej dyktatury politycy w Polsce przywrócili przepisy ustawowe, na podstawie których mogą wprowadzać wyjątkowe działania wobec obywateli – podobne do stanu wojennego junty Jaruzelskiego. Niestety. Zadziałali po liniach partyjnych i byli prawie zjednoczeni w tym antyobywatelskim, zbrodniczym zamyśle. Do tego właśnie uderzenia posłużył koronawirus i jego legenda.

Piotr Tomski

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s