Wiemy już na pewno, że koronawirus odegra w światowej ekonomii ogromną rolę. Analitycy zastanawiają się tylko nad skalą kryzysu i umiejscowieniem jego najczarniejszych wersji.

Od pewnego czasu wszystkie światowe gospodarki spowalniały i globalna koniunktura się skończyła. Trump co prawda twierdził, że USA są w najlepszej sytuacji od dziesięcioleci, ale te twierdzenia i wskaźniki nie oddawały chyba rzeczywistości, w której były biliony niespłacalnych kredytów studenckich i wojny Ameryki z resztą świata na cła oraz sankcje. Giganty amerykańskiej gospodarki miały ciągle różne kłopoty i wahania wartości giełdowych swoich akcji, a ich łańcuch dostaw oparty o Chiny ostatecznie podkopał ich pozycję. No i finanse całego świata drżą.

Dosypywanie pieniędzy do rozdygotanych rynków może już nie pomoże. Nie wiem. Dosypuje się pieniądze nawet do takich dziwnych państw, jakim jest Islandia, która bez zewnętrznych zrzutów pieniędzy może się po prostu zamknąć na patyk w ciągu najbliższych tygodni. Dzisiejsza decyzja FED o obniżeniu stóp procentowych i tym samym o nowych kredytach na rynku pomogła na chwilę. A co dalej?

Rozśmieszył mnie dzisiaj prezydent Duda, który przyjmował w Warszawie prezydenta Islandii. Mówił na spotkaniu o funduszach „norweskich”, w których ma udział Islandia. Mówił też prezydent Duda o rozwoju inwestycji w tym kontekście, ale chyba nie wiedział, że na dzisiaj trzeba grubych miliardów euro, żeby Islandię przeciągnąć przez kryzys w turystyce, kryzys w rybołówstwie i kryzys na rynku aluminium. Hi, hi, hi … Polscy politycy mają szczęście do sojuszników, z którymi mają tak sprzeczne interesy, że zarabia na tym tylko strona niepolska.

Modelowym przykładem współpracy Polski z Islandią była w ubiegłym roku budowa promu elektrycznego w polskiej stoczni dla Islandczyków. Efekt tej współpracy był taki, że Polacy dołożyli do produktu. Hi, hi, hi … Islandczycy większych frajerów na świecie nie znajdą. Wstyd.

Piotr Tomski

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s