Świat dzisiaj jest globalną wioską i wszystko dzieje się w nim szybciej oraz mocniej, a przy tym wszystko jest dokładniej kontrolowane, przetwarzane medialnie i używane do różnych celów zarobkowych. Hi, hi, hi … Jeszcze sto lat temu ludzkość żyła ideami. Dzisiaj ludzkość już tylko liczy pieniądze w skali globalnej. W tym kontekście trzeba spojrzeć na działania Turcji w Syrii, które są tylko liczeniem pieniędzy.

Wojna w Syrii jest od wielu lat problemem złożonym i nakręcającym wiele innych komplikacji na całym świecie. Wczorajsze działania wojenne Turcji są tylko epizodem w tej grze. Konflikt wcześniej wygasał, ale okazało się jednak, że porozumienia między Turkami i Rosjanami nie są już zwyczajowo warte funta kłaków, bo z jakichś powodów wojna musi trwać i ludzie muszą ginąć. Dodatkowo ruszyła na Europę fala uchodźców z Turcji, co było przecież od początku tej wojny groźne i kosztowało już Unię kilka miliardów euro haraczu dla Turcji. Ile teraz Unia zapłaci za zatrzymanie uchodźców? Zobaczymy.

Wobec powyższego jedno powinno nastąpić niezwłocznie: Turcja powinna być usunięta z NATO. Działania Turków od dłuższego czasu stwarzają dziwne konflikty wewnątrz sojuszu i nie służą w najmniejszym stopniu bezpieczeństwu sojuszników. Niedawno Turcy sprzeciwili się rozbudowie tak zwanej wschodniej flanki sojuszu, co bezpośrednio dotknęło Polskę. Może nadszedł czas na rewanż i podjęcie bezpośrednich działań skierowanych przeciwko Turcji w sojuszu?

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s