Stało się wreszcie to, co powinno się stać kilkanaście lat temu. Agent Tomek siedzi w więzieniu w wersji aresztu. Hi, hi, hi … Kto pod kimś dołki kopie, ten sam w nie wpada. Może zostanę uznany za oszołoma, ale uważam, że każdy, kto wysyła w sposób pośredni lub bezpośredni innych ludzi do więzienia, sam powinien trafić tam profilaktycznie na jakiś miesiąc i odbyć w pełnej wersji praktykę z osadzonymi „różnej orientacji”. Hi, hi, hi … Dotyczy to wszystkich sędziów, prokuratorów, policjantów wszelkiej maści i innych umundurowanych oraz nieumundurowanych funkcjonariuszy służb uprawnionych do udziału w posyłaniu ludzi do więzienia.

Mój radykalny postulat jest, oczywiście, nierealizowalnym żartem, ale może ten żart uświadomi wyżej wymienionym, że podejmują często decyzje, których konsekwencji sobie w ogóle nie wyobrażają. Znane im z teorii cele stosowania aresztów czy kar są daleko, daleko i jeszcze dalej od rzeczywistości w dwudziestym pierwszym wieku. Niestety. Dzisiaj największą karą jest zabrać komuś wszystkie pieniądze, zakazać spotkań ze znajomymi i rodziną, a dodatkowo nakazać mu żyć w dużym mieście. Hi, hi, hi …

Wobec powyższego interesująca staje się informacja Najwyższej Izby Kontroli o efektywności zabierania przestępcom środków uzyskanych z popełnianych przestępstw. Otóż tylko jeden procent tych środków odzyskuje system wymiaru sprawiedliwości. W praktyce zatem społeczeństwo dokłada do więźnia kilka tysięcy złotych miesięczne, a ten więzień zachowuje prawie wszystko ze swoich przestępczych dochodów. Gdzie tu jest sens?

Czy konta bankowe agenta Tomka zostały zablokowane? Czy cały majątek agenta Tomka został zabezpieczony w postępowaniu? Postępowanie podobno dotyczy też żony agenta Tomka, która jest wolna. Jak prokurator zabezpiecza ewentualne roszczenia? Stosowanie aresztu w tej sprawie i obciążanie nowymi kosztami obywateli jest śmieszne. Ja obciążyłbym tymi kosztami prokuratora, który przez kilka miesięcy nie potrafi sprawy zakończyć i przekazać jej skutecznie do sądu z żądaniem zwrotu pochodzących z przestępstw pieniędzy.

Piotr Tomski

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s