Podniosły się protesty wobec poparcia przez posłów Konfederacji zmian w prawie geologicznym i górniczym pozwalających na dopuszczenie prywatnego biznesu (również zagranicznego) do wydobycia kopalin w Polsce. Dziwne byłoby, gdyby Konfederacja była przeciwna urynkowieniu górnictwa, kiedy jedną z podstaw jej istnienia jest wspieranie wolnego rynku.

Dla Polski są ciągle dwie drogi, które sprowadzają się do socjalizmu i kapitalizmu. Jeśli odrzuciliśmy socjalizm, to kapitalizm wymaga prywatyzacji pozostałej części gospodarki i pozbycia się reliktów socjalizmu. Jeśli tego nie zrobimy, to mamy efekt w postaci wyciągania ogromnej kasy przez polityków z państwowych spółek albo dopłacanie miliardów do państwowej telewizji, która nie może się samodzielnie utrzymać na rynku nawet z abonamentem. Mity o posiadaniu czegoś przez naród są śmieszne wobec pieniędzy, które idą dla „znajomych królika” z rządzących partii, a naród nic z tego nie ma.

Zdrowiej w dzisiejszym świecie jest wydawać drogie koncesje i dobrze kontrolować podatki, które muszą być naliczane w sposób przejrzysty i skuteczny. Na szczęście coraz większą rolę w systemie podatkowym będą odgrywały algorytmy z komputerami i naliczanie podatków zwłaszcza na poziomie wydobycia kopalin może być proste. Państwo wtedy dostanie swoje pieniądze i nie będzie takich niespodziewanych strat, jaka była w przypadku dwudziestu miliardów złotych w KGHM.

Konfederacja ma określoną koncepcję funkcjonowania państwa i w zaistniałej sytuacji dziwne jest jedynie stanowisko PiS, bo to właśnie ta partia na sztandarach niesie obronę polskiego, narodowego, państwowego biznesu, z której nagle się wycofuje. Atak na Konfederację może być zatem tylko „zasłoną dymną”.

Piotr Tomski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s