Polskie służby dokonały epokowego odkrycia po wielu latach prawie oficjalnej działalności przestępczej w handlu w centrum w Wólce Kosowskiej pod Warszawą i zatrzymały grupę międzynarodowych malwersantów. Co działo się w tej kwestii przez wiele lat? Nic. Służby skarbowe robiły kontrole, rekwirowały towary i nic konkretnego się nie działo, chociaż media często pisały o gigantycznych obrotach w tym miejscu.

W jakimś komunikacie medialnym padła kwota dwóch miliardów złotych jako straty Skarbu Państwa w związku z nielegalnym przekazywaniem pieniędzy do Chin i Wietnamu przez zatrzymanych. Swoją drogą pogodzić w biznesie Chińczyków z Wietnamczykami jest rzeczą wybitną. Ad rem! Prawdopodobnie zabezpieczono dokumentację księgową firm biorących udział w procederze, ale na podstawie mojej wiedzy sprzed kilku lat, kiedy jeszcze byłem w Polsce, to kwota dwóch miliardów strat w wyżej podanym centrum handlowy mogłaby dotyczyć miesiąca działalności tamtejszych handlowców. No cóż! Może zatrzymano tylko co dziesiątego biznesmena od cudownych zamian gotówki na przelewy bankowe. Hi, hi, hi … A może Polska po tych kilku latach znormalniała i obroty azjatycką „lewizną” tak drastycznie spadły? Dziewięć miliardów złotych przez cztery lata nie powala w każdym razie.

Wydaje mi się jednak, że CBA potrzebuje pilnie pokazowych, mocnych spraw i dlatego pojawiają się takie doniesienia o przestępstwach, o których CBA czy inne służby musiały wiedzieć od dawna, chyba że nie wiedziały w ogóle o istnieniu takiego centrum handlowego, gdzie większość sprzedawanych towarów ma wątpliwe pochodzenie.

Myślę teraz, że najlepiej całą sprawę na konferencji prasowej objaśni Super Mario minister Kamiński, ale musi tę konferencję zorganizować wieczorem po spożyciu kolacji mocno zakrapianej w towarzystwie urodziwej suczki bokserki. Hi, hi, hi … Tak. Ten sposób objaśniania tej akurat sprawy może być najodpowiedniejszy do przedstawienia jej zawiłości.

Piotr Tomski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s