Pierwszy miesiąc roku przyniósł Islandczykom prawdziwy kryzys, którego w takim tempie nikt się nie spodziewał. Prawie powtórka z roku 2008, chociaż na razie w skali dającej się opanować na miejscowym podwórku bez potrzeby oszukiwania innych krajów. Co będzie dalej? Patrzymy uważnie.

W orędziu noworocznym pani premier mówiła o trudnościach gospodarczych, które czekają Islandię w nadchodzącym roku, ale nie przewidziała, że dodatkowo uderzy koronawirus chiński i nawet na rynku aluminium zrobi się zastój. Rybołówstwo z kolei nie może sobie poradzić z migracją ławic gromadnika na północ, co uniemożliwia egzystencję dorsza w wodach wokół Islandii i generuje brak zajęcia dla miejscowych. Ogromne środki przeznaczone na badanie sytuacji gromadnika nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i trudno przewidzieć dalszy los części ludzi związanych z branżą rybacką. Powyższe trzy elementy islandzkiej gospodarki (turystyka, przemysł ciężki i rybołówstwo) spowolniły na początku roku i nie wiadomo, co będzie dalej.

Budowy apartamentowców w Rejkiawiku też spowolniły, ale tak naprawdę dalsze ich prowadzenie traci sens. Kto kupi te apartamenty? Rozsądni ludzie od kilku lat powtarzają, że potrzebne są w Rejkiawiku małe mieszkania. Politycy przy każdych wyborach obiecują budowę małych mieszkań komunalnych i obietnic nie dotrzymują, bo buduje się za prywatne pieniądze apartamenty dla bogatych, których już nie będzie. W większości firm zaczęły się już zwolnienia.

Na Islandii było tak fajnie. Hi, hi, hi … W 2008 roku Islandczycy nie zostali odpowiednio ukarani za kryzys i dlatego idą teraz na pierwszy ogień. Mam nadzieję, że rządzący jeszcze nie stracili kontroli nad państwem i jest jakiś plan „B”. Banki mogą jeszcze produkować nowe pieniądze, ale ich wykorzystanie muszą kontrolować mądrzy ludzie. Hi, hi, hi … Głupcy mogą sobie wyjechać do USA i pracować dla Wielkiego Donalda.

Piotr Tomski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s