Nikt nie przewidział, że Putin w Jerozolimie nie będzie atakował Polaków. Dlaczego Putin wygłosił bardzo poprawne politycznie przemówienie? Różne są zdania w tej kwestii, ale znowu moje wątpliwości są duże i nie dają się usunąć.

Chciałbym wierzyć, że Putin zrozumiał swoje wyjątkowe osamotnienie w prezentowaniu stalinowskiego punktu widzenia historii świata. Kilku klakierów na polu rosyjskich mediów nie przekona świata, że zamordowanie polskich oficerów w Katyniu było słuszne i usprawiedliwione antysemityzmem zamordowanych, dlatego zresztą strzelali im w ich potylice Żydzi. Nikt też nie przekona świata, że Polacy wywołali II Wojnę Światową. Nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy, że obozy koncentracyjne prowadzili Polacy, bo są dokumenty i jednoznaczne dowody na sprawstwo niemieckie oraz austriackie. Nikt też nie zapomni, że 17 września 1939 roku Stalin zrealizował z Hitlerem pakt rozbiorowy Polski. Wobec powyższego Putin miał prawo uznać, że świat nie jest jeszcze gotowy na nowy stalinizm, a ja chciałbym w to wierzyć.

Ostatnio, kiedy już nawet w boga nie wierzę, poziom ogólny mojej wiary jest bardzo niski, zatem wiara w rozsądek Putina też nie jest silna. Skoro wystąpienie prezydenta Rosji nie było spowodowane siłą prawdy historycznej, to co skłoniło go do tej poprawności politycznej? Co się stało w Jerozolimie? Niektórzy twierdzą, że Putin zawiera nowe sojusze i musi grać w polityczną poprawność, żeby kamuflować właściwe kierunki rosyjskiej ekspansji. Dodają też niektórzy, że dopiero teraz możemy się w Polsce bać.

Nie wiem, ale świat w swojej złożoności wymaga czasem głębszej analizy i dlatego nie widzę dzisiaj prostego wyjaśnienia stanowiska Putina. Zobaczymy, co przyniesie życie, ale patrzeć teraz musimy uważniej, niż wcześniej to robiliśmy. Hi, hi, hi …

Piotr Tomski

4 uwagi do wpisu “Co się stało w Jerozolimie?

 1. Według mnie Putin dobrze wie, że stalinizm był zbrodniczy (a leninizm jeszcze gorszy), ale musi tak gadać ze względu na społeczeństwo. Janusz Korwin Mikke podawał wyniki jakiegoś sondażu, z którego wynika, że 60% społeczeństwa w Rosji właśnie popiera stalinizm i uznaje Stalina za bohatera. Cóż nawet w Rosji jakaś demokracja jest i gdyby Putin nagle zerwał zupełnie z czerwoną spuścizną to mógłby stracić stołek prezydencki. A taki Żyrinowski tylko by na to czekał. Jego rządów lepiej sobie nawet nie wyobrażać. Takie są realia. A że Putin raczej używa retoryki komunistycznej na potrzeby wyborców, a faktycznie myśli co innego świadczy np. to, że wspiera cerkiew prawosławną i pomaga w jej restauracji w Rosji.
  Nie wiem czy zna pan takiego dziennikarza mającego dojścia do służb. Nazywa się Benjamin Fulford. Co tydzień publikuje on raporty na temat wydarzeń na świecie, o któych nie mówią media. Według niego w czasie gdy była afera z kłamstwami Putina o Polsce w Rosji doszło do nacjonalizacji banku centralnego i pozbawienia nad nim kontroli rodziny Rothshieldów, która to miała nad tym bankiem kontrolę od czasów rewolucji bolszewickiej. Możliwe, że ta zadyma była potrzeba po to, aby odwrócić uwagę od tego. Polityka to gra nieczysta i często robi się jakąś akcję wywołującą emocje (np. aborcja, eutanazja, in-vitro, gender itp.) aby odwrócić uwagę od czegoś innego. Dlatego ja zawsze jak widzę coś takiego to od razu zastanawiam się od czego chcą odwrócić naszą uwagę. I często znajduję o co chodzi jak pogrzebię.

  Polubione przez 1 osoba

 2. No właśnie. Polityka jest zawsze kilkupoziomowa. Nasi politycy jednak nie są przygotowani do takich rozgrywek, a wersja z rosyjskim bankiem zupełnie ich pogrąża. Swoją drogą to jest ciekawa informacja i znaczy, że Putin naprawdę się wzmacnia.

  Polubienie

  1. My, Polacy, na szczęście mamy doświadczenia w tej kwestii i Putin nas nie zwiedzie łatwo. Ciekawy w tym kontekście jest też ostatni raport rosyjski o przestrzeganiu praw człowieka na świecie, w którym znowu napisali źle o Polsce.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s